Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby uzyskanie rozwodu nie tylko przed sądem, jak to ma miejsce obecnie, ale także w Urzędzie Stanu Cywilnego. Choć resort sprawiedliwości chce powierzyć pozasądowe rozwiązywanie małżeństw USC, swoją gotowość do tego deklarują również notariusze - informuje Rzeczpospolita.
Liczba pozwów rozwodowych rośnie. Najwięcej w Poznaniu
Z każdym rokiem do polskich sądów trafia coraz większa liczba pozwów rozwodowych. W pierwszej połowie ubiegłego roku było ich niemal 40 tysięcy.Co ciekawe, w 2023 roku najwięcej pozwów rozwodowych wśród polskich miast złożono w Poznaniu - 5,4 tysiąca. Na kolejnych miejscach znalazły się Warszawa, Gdańsk i Kraków.
Najczęstszymi przyczynami rozwodów wśród Polaków są:
- niezgodność charakterów (28,7%),
- niewierność (26,1%),
- uzależnienia (15,1%).
Ministerstwo rozważa dwa rozwiązania
Ministerstwo Sprawiedliwości, w początkowej fazie prac nad pozasądowymi sposobami rozwiązywania małżeństw, brało pod uwagę dwie możliwości: rozwód administracyjny w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz rozwód notarialny - przed notariuszem.Obecnie resort skupia się bardziej na pierwszym rozwiązaniu, czyli rozwodzie administracyjnym. W praktyce polegałby on na złożeniu stosownego oświadczenia przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.
Jednak o możliwość uzyskania rozwodu administracyjnego mogłyby się starać jedynie pary, które zdecydowały się rozstać polubownie, bez orzekania o winie, oraz nieposiadające potomstwa.
Rozwód administracyjny miałby odciążyć sądy
Nowe rozwiązanie pozwoliłoby małżonkom uniknąć wielomiesięcznego oczekiwania na rozprawę sądową, która w niektórych przypadkach trwa nawet kilka miesięcy. Obecnie rozwody bez orzekania o winie w przypadku małżeństw bezdzietnych zazwyczaj kończą się już na pierwszej rozprawie, trwającej zaledwie kilkanaście minut.Wprowadzenie rozwodów administracyjnych mogłoby również odciążyć sądy. Jak podaje „Rzeczpospolita”, co roku wpływa do nich około 20 tysięcy pozwów o rozwód bez orzekania o winie. W świetle planowanych zmian sprawami tymi mogłyby zajmować się Urzędy Stanu Cywilnego.
Obecnie model rozwodów administracyjnych funkcjonuje w innych europejskich miastach ja np. Włochy czy Portugalia.
Nie jest jeszcze pewne, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizy i konsultacje w tej sprawie.
ZOBACZ TAKŻE: Planujesz budowę domu? Sprawdź, czy twoja działka jest wystarczająco blisko szkoły. Nowe przepisy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.