Reklama

Poznań sprzedaje rowery miejskie. Cena wywoławcza to... 61,50 zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZTM Poznań

Poznań sprzedaje rowery miejskie. Cena wywoławcza to... 61,50 zł - Zdjęcie główne

Rowery miejskie na licytacji. Można złożyć ofertę na zakup | foto ZTM Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznańskie rowery miejskie poszły pod młotek. Na licytację wystawiono 256 jednośladów. Kupić może każdy. Dlaczego miasto się ich pozbywa?

Kiedy startowaliśmy z systemem Poznańskiego Roweru Miejskiego, ideą przewodnią było zachęcenie mieszkańców miasta, aby przesiedli się z samochodów na rowery. Po ponad dekadzie funkcjonowania PRM możemy stwierdzić, że założenie to zostało w pełni zrealizowane i rower stał się jednym z popularniejszych środków transportu w mieście - informował, po zakończeniu ubiegłorocznego sezonu, Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W Poznaniu nie będzie miejskich rowerów. Dlaczego?

Jak wskazał, jako że mieszkańcy przesiedli się na rowery prywatne, z roku na rok zainteresowanie wypożyczeniem miejskiego malało. System stał się nieopłacalny. 

W 2022 roku na obsługę Poznańskiego Roweru Miejskiego przeznaczono z budżetu miasta ponad 7 milionów złotych. Można przyjąć, że utrzymanie jednego roweru (w 2022 było ich 1.829) kosztowało więc około 4 tysiące zł rocznie - wyliczył poznański magistrat. 

Urzędnicy przytoczyli dane, zktóryh wynika, że w 2022 roku było tylko 284 tys. wypożyczeń rowerów, podczas gdy np. w 2018 r. - aż 1,70 mln. Stąd decyzja o rezygnacji z systemu.

 

Ostatnich 256 rowerów wystawiono na sprzedaż 

Część - z ponad 600 rowerów - które przeszły na własność samorządu, Zarząd Transportu Miejskiego zagospodarował - zostały m.in. przekazane nieodpłatnie zainteresowanym jednostkom miejskim i placówkom oświatowym. Resztę postanowiono sprzedać. Podobnie terminale służące do wypożyczeń. 

Infrastruktura systemu PRM 3G składająca się z terminali służących do wypożyczeń wraz ze stojakami rowerowymi została wystawiona już we wcześniejszym osobnym postępowaniu na sprzedaż i w wyniku rozstrzygnięcia postępowania została sprzedana w całości. Zgodnie z zawartą umową nabywca ma obowiązek demontażu i przywrócenia nawierzchni do stanu pierwotnego do dnia 31 lipca - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. 

Natomiast, przeznaczne na licytację rowery wystawione są na terenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przy ul. Spychalskiego 34 (za budynkiem pływalni krytej, przy trybunach basenów letnich).

- Rowery będzie można nabyć w czterech pakietach po 50 sztuk (w cenie wywoławczej  2.767,50 zł za 1 pakiet) lub pojedynczo - 56 sztuk (w cenie 61,50 zł). Każdy licytujący może złożyć ofertę na jeden, dwa lub więcej rowerów i jednocześnie na pakiet. Decyduje najwyższa złożona oferta za dany pakiet czy rower - podaje ZTM Poznań.

Każdy, kto chciałby obejrzeć dostępne rowery, może to zrobić w jednym z trzech terminów :

  • środa, 15 marca, w godzinach od 16:00 do 17:00;
  • czwartek, 16 marca, w godzinach od 10:00 do 11:00;
  • poniedziałek, 20 marca, w godzinach 16:00 do 17:00.

Do kiedy można składać oferty na zakup?

Oferty na zakup można składać do wtorku, 21 marca, do godziny 12:00, w kancelarii siedziby Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu (ul. Matejki 59). Można to też zrobić w terminach określonych powyżej, przez umieszczenie oferty w przygotowanej urnie.

Wzór formularza ofertowego wraz z wymaganymi danymi oraz oświadczeniami, można znaleźć na stronie ztm.poznan.pl

- Otwarcie ofert nastąpi we wtorek 21 marca o godzinie 13:00 w siedzibie ZTM Poznań (sala 1.20). W przypadku, gdy na dany rower lub pakiet będzie złożona więcej niż jedna równoważna oferta kupna oferenci zostaną poproszeni o złożenie ofert uzupełniających - wyjaśnia ZTM Poznań.

Regulamin licytacji na stronie www.ztm.poznan.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy