Ruch pasażerski na poznańskim lotnisku dynamicznie rośnie - w 2023 roku obsłużono ponad 3 miliony pasażerów, a w 2024 roku prognozuje się 3,5 miliona. Aby sprostać tym wyzwaniom, rozpoczęto modernizację infrastruktury portu.
Pierwsze efekty wieloetapowej przebudowy zaczynają już być widoczne. Jesteśmy w trakcie realizacji wielowymiarowego projektu, który ma na celu poprawić komfort i jakość usług dla naszych pasażerów oraz dostosować infrastrukturę portu do rosnącego ruchu lotniczego i oczekiwań podróżujących z naszego lotniska - mówi Grzegorz Bykowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica, cytowany na stronie miasta Poznania.
Koszt planowanej inwestycji wynosi ponad 70 milionów złotych, z czego niemal 30 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Wszystkie prace mają zakończyć się przed letnim sezonem 2025.
Rewolucja w kontroli pasażerów na poznańskiej Ławicy
Największą zmianę przejdzie Centralna Strefa Kontroli Bezpieczeństwa. Wprowadzone zostaną nowoczesne skanery do kontroli, dzięki którym pasażerowie nie będą musieli wyjmować płynów i elektroniki z bagażu ani zdejmować butów.
Dla pasażerów jest to często stresujące i uciążliwe. Po wprowadzeniu zmian wszystkich wymienionych wyżej rzeczy nie będzie trzeba wyciągać z bagażu. Nie będzie również konieczności zdejmowania obuwia. Nowe skanery - zarówno bagaży, jak i osób - pojawią się dzięki podpisanemu kontraktowi na dostawę urządzeń kontrolnych Smiths Detection oraz linii transportu bagażu firmy Dimark - informuje Urząd Miasta Poznania.
Centralna Strefa Kontroli Bezpieczeństwa zostanie powiększona i obrócona o 90 stopni, co ma przyspieszyć obsługę z 150 do 375 tacek na godzinę. Wydłużone linie bagażowe (z 12 do 20 metrów) pozwolą pięciu pasażerom jednocześnie przygotować bagaże. Rozbudowane zostaną strefy Check-in, z nowymi stanowiskami i urządzeniami do samodzielnego nadawania bagażu.
Pojawią się nowe skanery, które umożliwią ewentualne wykrycie niemetalowych przedmiotów, niebezpiecznych narzędzi, czy broni. Nowe urządzenia ETD (Explosives trace detector) do wykrywania w bagażu materiałów wybuchowych mają "wyczuwać" nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych lub chemicznych - podaje poznański magistrat.
Zmiany obejmą także system parkingowy, gdzie pojawią się ładowarki do aut elektrycznych oraz układ komunikacyjny wokół lotniska, w tym strefę Kiss&Fly.
Nowe przestrzenie handlowe i gastronomiczne na Ławicy
Za strefą kontroli bezpieczeństwa powstanie multistore o powierzchni 900 m², przez który przechodzić będą wszyscy pasażerowie.
Podobnie jak to jest na większości lotnisk, każdy pasażer będzie musiał przez niego przejść, a nie wchodzić do każdego sklepu, jak ma to miejsce teraz na Ławicy - wskazuje magistrat.
W nowej strefie gastronomicznej ma być większy wybór dań i napojów, a pasażerowie móc oczekiwać w bardziej komfortowych warunkach.
Już wkrótce zaprosimy naszych pasażerów do zupełnie nowych powierzchni gastronomicznych. Dzięki tej zmianie będą oni mieli możliwość znacznie większego wyboru oraz spędzenia czasu w bardziej komfortowych warunkach przed podróżą. Modernizacja naszego portu jest inwestycją w przyszłość. Otwieramy się na nowe możliwości i robimy wszystko, by każda podróż zaczynała się u nas w najlepszych warunkach - zapowiada Grzegorz Bykowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: To miasto słynie z pięknych plaż i wyśmienitego jedzenia. Ryanair uruchamia loty z Poznania
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.