Reklama

Ratownik w policyjnym mundurze jeździ... motoambulansem i pomaga

Opublikowano: pt, 6 sie 2021 15:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim miesiącu w szeregi leszczyńskiej policji wstąpił posterunkowy Jakub Żak. Jest członkiem ochotniczej straży pożarnej, pasjonatem sportów i jazdy na motocyklu oraz ratownikiem medycznym jeżdżącym jedynym w Lesznie motoambulansem. Swoją pasją i doświadczeniem w ratowaniu ludzi dzieli się z innymi.

O tym kim chce zostać postanowił mając 16 lat. 

(...) jadąc z rodziną na nadmorskie wakacje natrafił na wypadek komunikacyjny. Był świadkiem walki o ludzkie życie, obserwował zaangażowanie różnych służb w pomoc poszkodowanym. Wtedy zdecydował, że też chce pomagać innym i mieć swój wkład w ocalenie zdrowia i życia ludzi - przedstawia asp. sztab. Monika Żymełka z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. 

Pierwszą ze służb do której trafił było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na tym nie skończył. Podnosił swoje kwalifikacje dalej i zapisał się na kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. 

Miłość do motocykli

Od dzieciństwa pasjonuje się sportami motocrossowymi. Swoje "pierwsze kroki" stawiał na skuterze. Wraz z wiekiem i zdobywanymi kolejnymi uprawnieniami, motocykle stawały się coraz większe.

Obecnie jest kierowcą Hondy Varadero, jedynego w regionie leszczyńskimi motoambulansu - czytamy na stronie leszczyńskiej policji.

Ratownik z motoambulansu

Jakub Żak jest jednym z kilkudziesięciu ratowników zrzeszonych w Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Zainwestował w wyposażenie własnego dwukołowca w sprzęt i akcesoria medyczne m.in. w butle z tlenem, defibrylator AED, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych. Wielokrotnie brał udział w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz różnych zdarzeniach losowych - przekazuje KMP Leszno. 

Uczy jak pomagać

W ostatnich dniach post. Żak wziął udział w spotkaniu z młodymi piłkarzami, uczestnikami obozu treningowego. Tematem spotkania było prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy. 

Do zorganizowania tego spotkania przyczyniła się m.in. sytuacja z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2020, kiedy podczas meczu jeden z duńskich piłkarzy doznał zawału serca, a jako pierwszy z pomocą przybiegł mu jego kolega z drużyny - przedstawia policja. 

W czasie ćwiczeń, sportowcy mieli okazję osobiście przećwiczyć masaż serca i powtórzyć wszystkie wiadomości, które mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. 

Cieszymy się, że Jakub wybrał naszą formację, jego umiejętności bez wątpienia przydadzą się nie tylko w służbie, a póki co życzymy dobrych wyników podczas zdobywania kwalifikacji zawodowych na kursie podstawowym - przekazuje asp. sztab. Monika Żymełka.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy