Ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu pleszewskiego
- Aktualnie czynności prowadzone na terenie gospodarstwa powoli dobiegają końca. Dzisiaj (29 grudnia 2022 r. przyp. red.) zwłoki zwierząt były wywożone z miejscowości Cieśle, odbywa się także dezynfekcja terenu - relacjonuje Ewa Jackiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii, dla portalu zpleszewa.pl.
Jak przenosi się wirus?
W 2022 roku w Wielkopolsce potwierdzono 21 ognisk wysoce zjadliwej gryp ptaków. Przenosicielem wirusów grypy są głównie ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. Niestety udział w rozprzestrzenianiu choroby ma też człowiek.
Jeśli wirus znajdzie się w gospodarstwie, może ulec dalszemu "rozwleczeniu" przez nas na butach, odzieży czy środkach transportu. Dlatego do obsługi ptaków zawsze wykorzystujemy oddzielną odzież wierzchnią i buty, w których nie wychodzimy poza teren obiektu, w którym znajdują się ptaki - zaznacza hodowca drobiu z powiatu rawickiego.
Jak twierdzi, zdecydowanie należy stawiać na bioasekurację.
Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie stać nas, by przez jednego wirusa stracić dorobek życia. Wolę inwestować w maty i porządne środki dezynfekujące, niż potem cierpieć - dodaje hodowca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.