reklama

Przedstawiciele plemienia Kuna z Panamy pod Rawiczem [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano:
Autor:

Przedstawiciele plemienia Kuna z Panamy pod Rawiczem [ZDJĘCIA, FILM] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
50
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDo Bojanowa (powiat rawicki) przybyli z wyspy Ustupu w Republice Panamy. Są reprezentantami żyjącego tam plemienia Indian Kuna. Co łączy miejscową szkołę z tak odległym i egzotycznym miejscem?
reklama

W listopadzie 2021 roku Javier Alcides Bonagas de Gracia, ambasador Republiki Panamy w Polsce gościł w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie. To była pierwsza tego rodzaju wizyta w historii gminy, a i dość niezwykłe wydarzenie w powiecie rawickim.  

Goście z Panamy oglądali wystawę i zwiedzali browar w Bojanowie

Pobyt w powiecie rawickim delegacji z Ambasady Republiki Panamy w Polsce trwał wówczas kilka dni dni. Ambasador Javier Alcides Bonagas de Gracia zatrzymał się w Bojanowie, gdzie uczestniczył w otwarciu wystawy „Zaczarowany świat Kuna”, którą objął swoim patronatem.

reklama

Autorem prezentowanych obrazów był Amancio Chiari Arcia - Panamczyk mieszkający od lat w Polsce. Na swych płótnach pokazuje urok kultury rodzimego plemienia Indian Kuna, które zamieszkuje wyspy Archipelagu San Blas na Oceanie Atlantyckim. Malarza udało się zaprosić do Bojanowa dzięki nauczycielowi placówki - Zbigniewowi Zawadzie, który od lat zna zarówno artystę, jak i jego żonę Ewę.
Wystawę dzieł panamskiego artysty połączono z prezentacją zdjęć ornitologicznych przedstawiających żuawie, ekspozycją motyli, a także twórczości nauczycielki szkoły i samych uczniów. Przy okazji ambasada udostępniła fotografie przedstawiające mieszkańców, życie, zwyczaje i architekturę Panamy.

reklama

W wydarzeniu wzięli udział włodarze powiatu oraz gminy, a także reprezentanci instytucji związanych z rolnictwem.
 
Po obejrzeniu wszystkich dzieł goście udali się na zwiedzanie szkoły. Delegacja z ambasady miała w programie wizyty także w firmie Legutko w podjutrosińskim Nad Stawem, spotkanie z władzami powiatu, przedsiębiorcami oraz zwiedzanie Muzeum Ziemi Rawickiej. Przedstawiciele szkoły i władz powiatu towarzyszyli też artyście oraz ambasadorowi podczas zwiedzania bojanowskiego browaru, który w tym roku obchodzi 140-lecie istnienia i jest ważną częścią historii miasta.
- Chciałbym, aby uczniowie z tutejszej szkoły przyjechali do mojego państwa i zobaczyli naszą szkołę i region - zaznaczał wówczas ambasador, dziękując za zaproszenie i deklarując, że to nie koniec współpracy, i że jeszcze do Bojanowa przyjedzie.

Druga wizyta Panamczyków w Bojanowie. Będzie stała współpraca?

Co prawda, bojanowianie nie wybrali się do Panamy, ale to przedstawiciele tamtejszego plemienia Indian Kuna ponownie pojawili się w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie. 4 stycznia spotkali się z uczniami, nauczycielami i zwiedzili placówkę.

reklama

Tym razem do Bojanowa ponownie przyjechał Amancio Chiari Arcia z żoną Ewą, ale towarzyszyli im trzej inni przedstawiciele Kuna - najbliższa rodzina Amancio, czyli jego brat z synem i wnukiem. Dwaj starsi panowie pracują w szkole, a najmłodszy jest studentem panamskiego uniwersytetu.

Olonigdi Chiari Arcia, Abilio Chiari Iglesias i Marcelino Chiari Lute uczestniczyli między innymi w prelekcji na temat Indian z plemienia Kuna. W ich imieniu Ewa Nowacka - Chiarci - opowiedziała młodzieży o tym, jak wygląda życie, edukacja i zwyczaje na wyspie Ustupu-Comarca Kuna Yala w Plemieniu Kuna w Republice Panamy.

- Bardzo dziękujemy za wszystko. My się tu czujemy wyjątkowo, wyróżnieni, zwłaszcza, że mamy możliwość spotkać się z młodzieżą - zaznaczała na początku swojego wystąpienia.

reklama

Przypomniała, że ludność Panamy jest bardzo zróżnicowana, ponad 65% mieszkańców kraju to ludność mieszana, ale jest kilka plemion rdzennych, wśród nich własnie Indianie Kuna, którzy w 1925 roku wywalczyli sobie wolność i niezależność. Ludzie ci mieszkają głównie w rejonie wyspiarskim. Jak przekazała, wysp jest ponad 300, ale tylko około 40 jest zamieszkanych. Z jednej z nich (Ustupu - Wyspa Królika) pochodzi właśnie jej mąż i jego rodzina. Plemię Kuna liczy około 80 tysięcy osób.

Jak wyjaśniała pani Ewa, bliscy jej męża w grudniu przyjechali do nich w odwiedziny. W związku z tym, że są bardzo związani z edukacją, chcieli zobaczyć miejscowe szkoły. Wówczas Amancio i Ewa od razu pomyśleli o Bojanowie. Wizyta była raczej nieoficjalna, ale jej efekty mogą być bardziej konkretne. 

  - Panowie odwiedzają tutaj rodzinę, ale przy okazji jest to kontynuacja naszych wcześniejszych spotkań. Jest to grupa nauczycieli z plemienia Kuna, mieszkających na wyspie, z którymi ewentualnie współpracować będziemy w przyszłości. W jaki sposób? Warunki życia i edukacji są zupełnie odmienne od naszych, ale to jest właśnie ciekawe. Nasi uczniowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda życie innych ludzi gdzieś daleko stąd, nie w Europie i nie na wysokim poziomie i jak tam nauczyciele starają się też o edukację młodych ludzi. Od rana odbyliśmy kilka naprawdę ciekawych rozmów. Myślimy na razie o kontakcie teleinformatycznym, gdzie będziemy mogli wysyłać maile, rozmowy, nagrywać krótkie filmy, pokazywać im życie tu w Bojanowie, a oni będą nam przysyłać analogiczne filmy właśnie z wyspy panamskiej. Myślę, że to jest coś pięknego - zaznacza Zbigniew Zawada.

Dopowiada, że formalne założenia współpracy zostaną ustalone między innymi z ambasadorem Panamy.

Materiał wideo z wizyty można zobaczyć na rawicz24.pl - TUTAJ KLIKNIJ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama