reklama

Prawie 600 dzieci przyszło na świat dzięki poznańskiemu programowi in vitro

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Prawie 600 dzieci przyszło na świat dzięki poznańskiemu programowi in vitro - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrawie 600 małych poznanianek i poznaniaków przyszło na świat dzięki miejskiemu programu in vitro - wynika z danych, przekazanych przez magistrat. - Po niemal ośmiu latach nikt nie może mieć wątpliwości, że była to dobra decyzja. Najlepiej wiedzą o tym rodzice maluchów, urodzonych dzięki miejskiemu programowi - komentuje prezydent Jacek Jaśkowiak.
reklama

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania wystartował w sierpniu 2017 roku. Pierwsza jego edycja trwała do końca 2020 roku, po czym w styczniu 2021 rozpoczęła się druga tura, która zakończyła się w grudniu 2024 roku, gdy refundację in vitro przejęło państwo.

Blisko 600 dzieci urodzonych w Poznaniu dzięki in vitro

Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, które rozpoczęły prace nad dofinansowaniem do in vitro - zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Zrobiliśmy to od razu po tym, jak rząd wycofał jego refundację, odbierając tym samym szansę na posiadanie dziecka wielu rodzinom. Po niemal ośmiu latach nikt nie może mieć wątpliwości, że była to dobra decyzja. Najlepiej wiedzą o tym rodzice maluchów, urodzonych dzięki miejskiemu programowi - dodaje.

reklama

W trakcie trwania programu, do udziału w nim zakwalifikowało się 1.434 par.

Przeprowadzono 1.751 pełnych procedur in vitro, dzięki którym zarejestrowano 755 ciąż klinicznych. Do tej pory urodziło się 574 dzieci. Ta liczba może jeszcze się zmienić - część kobiet, które zaszły w ciążę dzięki miejskiemu dofinansowaniu, nadal czeka na poród - informuje Urząd Miasta Poznania.

Całkowity koszt programu, w pełni finansowanego z budżetu Poznania, wyniósł ponad 8,7 mln zł.

reklama

Poznań pionierem w ochronie płodności osób chorych na nowotwory

Poznań był również pionierem w zakresie ochrony płodności mieszkańców chorujących na nowotwory. Miasto - jako pierwsze w Polsce - opracowało program wsparcia dla osób, o których zdiagnozowano z nowotwór złośliwy.

Program realizowany był w dwóch edycjach w latach 2021-2022, a w jego ramach wsparcie uzyskało 38 pacjentów.

Łączny koszt obu edycji programu wyniósł ponad 169 tys. zł. Program zakończył się po uchwaleniu przez Sejm ustawy umożliwiającej ogólnokrajowe dofinansowanie takich procedur.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo