Uruchomienie systemu zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku, do którego doszło w Warszawie na początku stycznia.
Kierowca bez uprawnień śmiertelnie potrącił 14-latka i uciekł
Kierowca jednej z firm kurierskich na warszawskiej Woli potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Chłopiec, po przetransportowaniu do szpitala, zmarł.Jak się później okazało, za kierownicą busa siedział mężczyzna, który w ogóle nie miał prawa wykonywać tej pracy. W 2023 roku zostało mu odebrane prawo jazdy. Mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, pracował jako kierowca.
Nowy przepis: pracodawca może sprawdzić prawo jazdy swojego pracownika
Po tym tragicznym wypadku, Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało zmiany, które umożliwiły firmom dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), pozwalając na natychmiastową weryfikację uprawnień kierowców.Centralny Ośrodek Informatyki udostępnił interfejs API, dzięki któremu firmy transportowe mają szybki dostęp do wiarygodnych danych.
To rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcom zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, a tym samym o wszystkich użytkowników polskich dróg - mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pod koniec stycznia zainteresowanie integracją systemu zgłosiło już ponad 130 firm. Przedsiębiorstwom przekazano pełną dokumentację analityczną oraz techniczną niezbędną do podłączenia ich systemów do CEPiK.
ZOBACZ TAKŻE: Kierowcy łamiący ten zakaz trafią za kratki. Wielkopolska policja zapowiada zero tolerancji
Jak działa system weryfikacji uprawień kierowców?
Firmy mogą teraz masowo i automatycznie wysyłać zapytania do systemu CEPiK, podając dane kierowcy (imię, nazwisko oraz numer blankietu wydanego w kraju prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem). W odpowiedzi otrzymają kluczowe informacje, takie jak:
- rodzaj oraz zakres uprawnień kierowcy,
- data ważności uprawnień,
- data ważności dokumentu,
- seria i numer blankietu,
- informacja o zatrzymaniu dokumentu, jeżeli został on zatrzymany.
Aby uzyskać dostęp do usługi, należy kierować zgłoszenia na adres: biurocepik2.0@cyfra.gov.pl.
InPost pierwszą firmą wykorzystującą nowe rozwiązanie
Jedną z firm, która wdrożyła nowy system weryfikacji uprawnień, jest InPost.
Automatycznie i codziennie (co 24 godziny) weryfikujemy ważność prawa jazdy kurierów i partnerów transportu ciężarowego, zapewniając jeszcze większe bezpieczeństwo i transparentność w naszej sieci dostaw. Jesteśmy pierwszą polską firmą, która może pochwalić się oficjalnym wykorzystaniem tego rozwiązania - napisał 4 stycznia na platformie X Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.
ZOBACZ TAKŻE: Usłyszał wyrok 2,5 roku więzienia. Pijany recydywista złapany przez policję w powiecie gostyńskim
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.