Poziom zakorkowania obliczono porównując rzeczywisty czas podróży z czasem przejazdu w idealnych warunkach, czyli przy płynnej jeździe bez utrudnień. Dane do tych analiz pochodzą z nawigacji GPS, aplikacji mobilnych i systemów monitorujących ruch. Autorzy raportu przeanalizowali dane z ponad 600 milionów urządzeń mobilnych na całym świecie.
Poznań jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce
W 2024 roku Poznań uplasował się na drugim miejscu w Polsce pod względem zakorkowania. Średni czas przejazdu 10 km wynosił 27 minut i 4 sekundy, co stanowi wzrost o 10 sekund względem 2023 roku. Wyprzedza go jedynie Wrocław, gdzie pokonanie tej samej odległości trwa średnio 28 minut i 56 sekund. W rankingu światowym Poznań zajął 68. miejsce.
Co wpływa na korki w Poznaniu?
Korki w Poznaniu są wynikiem wielu czynników. Jak wskazano, do najważniejszych należą dynamiczny wzrost liczby samochodów na ulicach, niewystarczająca przepustowość dróg oraz częste remonty. Wpływ mają także warunki pogodowe i nieprzewidziane zdarzenia, takie jak kolizje czy awarie sygnalizacji świetlnej.Dodatkowo, urbanizacja i gęsta zabudowa w centrum miasta sprawiają, że organizacja ruchu staje się coraz większym wyzwaniem. Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych w centrum również przyczynia się do spowalniania ruchu, ponieważ kierowcy często krążą, szukając wolnej przestrzeni.
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce 2024
Oto zestawienie najbardziej zakorkowanych miast w Polsce w 2024 roku, według rankingu TomTom Traffic Index. Poniżej przedstawiamy miasta, ich pozycję w rankingu oraz średni czas potrzebny na pokonanie 10 km:
- Wrocław - 28 min 56 s
- Poznań - 27 min 4 s
- Łódź - 26 min 6 s
- Kraków - 24 min
- Warszawa - 23 min 25 s
- Bydgoszcz - 23 min 7 s
- Trójmiasto - 23 min 6 s
- Szczecin - 22 min 40 s
- Lublin - 21 min 45 s
- Białystok - 19 min 26 s
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.