Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu ma być nowoczesnym, specjalistycznym budynkiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Klinicznego w Poznaniu
27 lutego na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum klinicznego B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu.W uroczystości licznie wzięli udział przedstawiciele władz miasta i samorządu oraz społeczność akademicka Uczelni. Słowo powitalne wygłosił Rektor UPP, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. Następnie głos zabrali - Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz doktor Bartłomiej Wróblewski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który odczytał list Ministra Edukacji i Nauki profesora Przemysława Czarnka.
- Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach prof. dr hab. Małgorzata Szumacher dziękując za pomoc i współpracę nawiązała w swym przemówieniu do „poznańskich organiczników”, z których Uniwersytet stara się brać przykład. Nadmieniła, że powstająca inwestycja to typowy core facilities, z którego będą mogli korzystać pracownicy Uniwersytetu, a także wszyscy inni naukowcy zainteresowani zgłębianiem tajników nauki o życiu - podaje Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP.
Po odczytaniu i podpisaniu aktu erekcyjnego, nastąpiło jego poświęcenie i symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego.
Inwestycję Uniwersytetu Przyrodniczego dofinansują ministerstwo i samorząd województwa
Inwestycja pozwoli na rozwój uczelni i poszerzenie jej bazy badawczej. Urząd Marszałkowski wsparł ją ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w wysokości 23.106.704 zł.Dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 3.225.278 zł także stanowiło znaczne wsparcie dla realizacji przedsięwzięcia.
W budynku powstaną nowoczesne pracownie i laboratoria badawcze
Jak podaje UPP, w budynku planuje się prowadzenie badań z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicznych i translacyjnych umożliwiających przeniesienie wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach do praktyki klinicznej. Celem inwestycji jest również zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego Uczelni w zakresie tego, jak chów i hodowla zwierząt wpływa na środowisko, a także metod ochrony zdrowia zwierząt.Budynek Centrum badawczo-rozwojowego wraz z wyposażeniem będzie zajmował łączną powierzchnię całkowitą 1865 m2 o kubaturze prawie 9 tys. m3 (8982,02 m3).
- Będzie to budynek dwukondygnacyjny z przeznaczeniem na pracownie i multidyscyplinarne laboratoria badawcze tj.: pomieszczenia dla małych zwierząt modelowych oraz pomieszczenia dla zwierząt towarzyszących, pracownie: obrazowania przyżyciowego zwierząt, analizy produktów pochodzenia zwierzęcego, analizy pasz i dodatków paszowych oraz weterynaryjnych, do badań mikrostruktur dodatków paszowych oraz sale konferencyjną i wykładową. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i innowacyjna infrastruktura badawczo-rozwojowa służąca prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt - wyjaśnia Iwona Cieślik.
Przeczytaj także: Wykryła narkotyki nawet w lodówce. Teraz "Irena" przechodzi na emeryturę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.