Reklama

Postanowił zainwestować w kryptowaluty. Stracił ponad 160 tysięcy złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Postanowił zainwestować w kryptowaluty. Stracił ponad 160 tysięcy złotych - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mężczyzna chciał zainwestować w kryptowaluty. Jednak zamiast planowanych zysków, stracił ponad 160 tysięcy złotych. Mieszkaniec powiatu pilskiego padł ofiarą przestępców internetowych.

Kryptowaluty to rynek, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a ludzie nie boją się już inwestować dużych kwot, a czasem nawet cały swoich oszczędności. Jednak obok faktu, że handel kryptowalutami wiąże się z wymarzonym zyskiem, a takżę wysokim ryzykiem strat, to jest jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba uważać. Rynek w cyberprzestrzeni jest równiez idealnym polem do popisy dla przestępców internetowych. Tak też było w tym przypadku. 

Pewien mieszkaniec powiatu pilskiego postanowił zainteresować się tematem kryptowalut i znalazł w internecie platformę, która zajmuje się „zarabianiem na kryptowalutach”. Po utworzeniu tam konta i pozostawieniu kontaktu do siebie, po jakimś czasie do mężczyzny odezwał się przedstawiciel biura obsługi, który wyjaśnił w jaki sposób może zainwestować pieniądze oraz jak zarobić w krótkim czasie. 

- Mężczyzna nie przewidując żadnego zagrożenia udostępnił konsultantowi swoje dane osobowe oraz dane karty kredytowej. Konsultant oznajmił, że następnego dnia skontaktuje się z nim jego osobisty manager i pokieruje go przez cały proces transakcji, na której zarobi swoje pierwsze pieniądze. Podczas tej rozmowy, osobisty opiekun polecił zainstalowanie w telefonie aplikacji ANYDESK. Aby odsunąć jakiekolwiek podejrzenia manager prosił o zalogowanie do platformy internetowej, gdzie mężczyzna miał zarobić pieniądze. Po chwili poprosił, aby zalogował się też na swoje konto bankowe. W trakcie rozmowy, zgodnie z poleceniem mężczyzna dobrowolnie przelał pieniądze w kwocie ponad 10 tysięcy złotych na wskazane przez managera konto. Rozmówca oznajmił, że po 12 godzinach zostaną podwojone oraz zwrócone na macierzyste konto - poinformował sierż. Wojciech Zeszot. 

Gdy mężczyzna następnego dnia zalogował się na swoje konto bankowe, czekała go niemiła niespodzianka. Wszystkie jego pieniądze zniknęły, a dodatkowo zostało zaciągniętych kilka kredytów na prawie 150 tysięcy złotych. 

CZYTAJ TAKŻE: Umawiał się z kobietami na randki. Potem je okradał [KLIKNIJ]

Policjanc z pilskiej komendy ku przestrodze wytłumaczyli jak doszło do tej nieprzyjemnej sytuacji.

1. Dane osobowe oraz karty kredytowej:

Mężczyzna wykazał zainteresowanie inwestowaniem swoich pieniędzy tam, gdzie jest szybki i duży zysk. To dało sygnał do działania dla oszustów. Podszywając się za konsultantów i managerów dążyli tylko do tego, aby uzyskać dane dostępowe do konta bankowego, karty kredytowej oraz pełne dane mężczyzny. Ten komplet informacji wystarczył do zaciągnięcia kredytu.

2. Zainstalowanie aplikacji ANYDESK:

Aplikacja ANYDESK nie jest platformą internetową służącą do inwestowania swoich pieniędzy. Jest to specjalne oprogramowanie, które umożliwia udostępnienie ekranu urządzenia innemu użytkownikowi. Po jej zainstalowaniu i podłączeniu oszuści mogą zobaczyć każdy nasz krok jaki wykonujemy za pośrednictwem telefonu. To, co przeglądamy, co wyszukujemy, co piszemy, do kogo dzwonimy, a przede wszystkim w jaki sposób logujemy się do konta bankowego jest widoczne dla przestępców. Wszystkie kombinacje zabezpieczeń w postaci symboli, cyfr i znaków do jakiegokolwiek logowania są widoczne. Tak samo jak wiadomości SMS z kodami potwierdzającymi operacje za pośrednictwem platformy bankowej. Mając telefon w kieszeni lub torebce możemy być nawet nieświadomi, że w danym momencie ktoś dokonuje wypłaty, przelewu lub realizacji kredytu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy