Reklama

Posłowie chcą powszechnego dostępu Polaków do broni palnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Posłowie chcą powszechnego dostępu Polaków do broni palnej - Zdjęcie główne

broń palna | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Posłowie Konfederacji przygotowują projekt nowej uchwały o broni i amunicji. Ma ona znacznie ułatwić dostęp do broni palnej osobom prywatnym. Jak oceniają niektórzy eksperci, w efekcie nowych regulacji ilość broni w rękach cywili może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.

Pozwolenie na broń. Jak jest teraz?

Polacy chcą się zbroić. Choć obecnie bardzo trudno zdobyć pozwolenie na broń, to według danych Komendy Głównej Policji w ciągu ostatnich pięciu lat ilość broni palnej w posiadaniu prywatnym wzrosła o połowę. Pod koniec 2020 r. Polacy posiadali 587,9 tys. sztuk. Broń można posiadać głównie w celach sportowych, łowieckich i kolekcjonerskich. Tylko sporadycznie wydawane są zezwolenia na broń w celu ochrony osobistej.

Osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi między innymi mieć ukończone 21 lat, mieszkać na stałe w Polsce, posiadać odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne, pozytywną opinię Policji oraz być niekaranym za przestępstwa umyślne.

Pozwolenie na broń. Jak ma być?

Konfederacja założyła w sejmie tzw. Parlamentarny Zespół ds. Kultury Posiadania Broni. To tam powstaje projekt uchwały lobbowany m.in. przez środowiska strzeleckie. Ma ona upowszechnić dostęp do broni.

- Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta - powiedział mediom poseł Michał Urbaniak (Konfederacja), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni.

Projekt Konfederacji, popierany przez część posłów PiS, zakłada m.in. obniżenie wieku posiadacza broni do 18 lat. Chętni musieliby zdać egzamin, jednak z tego wymogu zwolnieni byliby posiadacze broni, które ustawodawcy uznają za "mniej niebezpieczną". Konfederacja proponuje, żeby do posługiwania się takim sprzętem wystarczyło posiadać przez 5 lat tzw. Obywatelską Kartę Broni. Dokument ma być wydawany bez egzaminu, na podstawie wniosku.

Pozwolenie na broń. MSWiA ma własne plany

Tymczasem rząd planuje swoje zmiany w ustawie. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji są one spowodowane koniecznością dostosowania dotychczasowych przepisów do unijnej dyrektywy, która zakłada między innymi podział broni na kategorie A,B i C. Do kategori A należy broń szczególnie niebezpieczna. Choć nie ma jeszcze szczegółów zmian w przepisach, środowiska strzeleckie alarmują, że regulacje mogą jeszcze bardziej utrudnić dostęp do prywatnej broni w Polsce. Samo ministerstwo sygnalizuje, że mogą pojawić się dodatkowe restrykcje, między innymi wynikające z podziału na nowe kategorie, ale także z rozszerzenia obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych na wszystkich posiadaczy pozwolenia na broń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy