Reklama

Znany z noweli Iwaszkiewicza młyn nad Lutynią zostanie odnowiony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 mln 100 tys. zł dla Gminy Jarocin na rewitalizację młyna nad Lutynią. Zabytkowa dziś budowla, znana z noweli Jarosława Iwaszkiewicza, znajduje się kilka kilometrów od Jarocina. Obiekt zwyciężył w konkursie „Nasz Zabytek”, zorganizowanym przez Fundację Most the Most.

O młynie wodnym już w 1946 roku pisał Jarosław Iwaszkiewicz, prozaik, poeta, eseista. W niewielkiej wiosce pod Jarocinem ulokował akcję noweli "Młyn nad Lutynią", w której zawarł historie oparte na opowieściach zasłyszanych od okolicznych mieszkańców.

„Młyn nad Lutynią Jarosława Iwaszkiewicza to przejmująca opowieść o polskiej, bezmyślnej młodocianej zdradzie tożsamości i palącym pragnieniu sprawiedliwości, pragnieniu, które nie cofa się przed zbrodnią” - czytamy w recenzji dr Lidii Baranowskiej i prof. Stanisława Mikołajczaka.

W 2020 roku młyn nad Lutynią kupiła gmina Jarocin. Po jakimś czasie rozpoczął się remont tego jednego z ważniejszych turystycznych obiektów Ziemi Jarocińskiej. Rozpoczęto go od dachu. Na jego wymianę gmina pozyskała 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W kolejnym etapie samorząd postanowił postarać się o pieniądze na odnowienie pozostałej części budowli, w tym elewacji. Stąd zgłoszenie do konkursu "Nasz Zabytek", rozpisanego przez Fundację Most the Most.

Młyn nad Lutynią z dotacją w konkursie "Nasz Zabytek"

Młyn w Wilkowyi, jako jedyna tego typu budowla z Wielkopolski, znalazł się w gronie trzech laureatów - obok budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej (woj. małopolskie) i zespołu dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie). 

15 marca, w Szkole Podstawowowej w Wilkowyi, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie w wysokości 1 mln 100 tys. zł. 

W trakcie uroczystości, krótką historię młyna nad Lutynią przedstawiła Katarzyna Dorsz, prezes Fundacji Rozwoju Lokalnej Społeczności i inicjatorka zgłoszenia zabytkowego obiektu do konkursu „Nasz zabytek”. 

Rewitalizacja młyna nad Lutynią w trzech etapach

Natomiast, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki opowiedział, jak będą wyglądać kolejne etapy rewitalizacji młyna i terenu przyległego.
- Już w tym roku, 1 czerwca oddana do użytku zostanie ścieżka rowerowa. Dzięki temu, jadąc dość ruchliwą drogą powiatową z Jarocina, przed w Wilkowyją skręcimy w kierunku wschodnim, zjedziemy w pole i nagle znajdziemy się w zupełnie innej przestrzeni, gdzie zobaczymy las sosnowy, rzepak i pagórki. Tą ścieżką pojedziemy do młyna nad Lutynią i dalej przez nowy most do ulicy Iwaszkiewicza - opisywał włodarz, cytowany przez portal jarocinska.pl.
Kolejnym etapem, który jest w trakcie projektowania, będzie przebudowa młyna, która może potrwać do połowy 2024 roku.

- Wówczas do tego obiektu będzie można nie tylko dojechać, ale do niego wejść, obejrzeć historię Wilkowyi i naszej gminy. Porozmawiać, spotkać się ze znajomymi przy okazji różnych pomysłów i projektów, które tam będą realizowane - zapowiedział Adam Pawlicki.
Trzecim etapem rewitalizacji będzie zagospodarowanie pobliskiego terenu i rzeki Lutyni. To projekt odtworzenia zapory na rzece oraz koła młyńskiego.

- Chciałbym jednak, żeby to nie była atrapa przy młynie, ale prawdziwe koło przy zaporze, które będzie pracowało i generowało energię elektryczną - wyjaśnił włodarz gminy Jarocin. 

Jaką funkcję będzie pełnił młyn nad Lutynią?

W ramach konkursu mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na funkcję społeczną młyna. Przy czym istotna była akceptacja konserwatora zabytków oraz opinia właściciela - w przypadku młyna nad Lutynią gminy Jarocin.
 
Uzgodniono, że młyn nad Lutynią będzie pełnił funkcję muzealno-skansenową, ożywiającą lokalne grupy do działania oraz zachęcającą do wycieczek pieszo-rowerowych. Prowadzone będą również - we współpracy z lokalnymi organizacjami - działania cykliczne. Zaplanowano między innymi:

  • degustację potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Jarocin,
  • degustację i konkurs na najlepszy chleb,
  • konkurs na najlepszą potrawę.
 

Planowane są warsztaty, spotkania, koncerty, zajęcia, wykłady i warsztaty dla seniorów, spotkania harcerskie, spotkania dla dzieci i młodzieży - między innymi konkursy, spektakle i lekcje. Poza tym jarociniacy i turyści będą mogli skorzystać z sezonowej kawiarenki, która ma zostać uruchomiona w zabytkowym obiekcie nad Lutynią.   
 
Więcej artykułów o młynie nad Lutynią przeczytasz na portalu jarocinska.pl - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy