Zanim nowi terytorialsi złożyli przysięgę, musieli przejść 16-dniowe szkolenie. Byli uczeni posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej, a także topografii. Kurs zakończył się egzaminem.
"Szesnastkę" zakończył egzamin "pętli taktycznej". Szkolenie podstawowe to zapoznanie się z wojskowym abecadłem. Przed żołnierzami jeszcze sporo pracy zanim osiągną status "combat ready" - informuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Po przysiędze, nowi żołnierze zasilą teraz wszystkie pięć pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”, gdzie przejdą szkolenia rotacyjne, które odbywają się raz w miesiącu - głównie w dni wolne. Jak podkreśla rzeczniczka 12 WBOT, aby stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz obrony terytorialnej szkoli się trzy lata.
Od momentu złożenia przysięgi, ci ludzie stali się żołnierzami i przyjęli na siebie odpowiedzialność. Szkolenie podstawowe niesie za sobą sporo wyzwań i zmienia człowieka. Zawsze obserwuję naszych rekrutów już od momentu przekroczenie bram koszar. Mogę stwierdzić, że nowi żołnierze osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu - podkreśla płk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 2.500 żołnierzy. Swoim zasięgiem brygada obejmuje teren województw wielkopolskiego i lubuskiego. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Dolaszewie, Śremie, Lesznie (Wielkopolska) oraz w Skwierzynie i Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.