reklama

To największa kampania społeczna od lat. Poznań promuje rodzicielstwo zastępcze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

To największa kampania społeczna od lat. Poznań promuje rodzicielstwo zastępcze - Zdjęcie główne

To największa kampania społeczna od lat. Poznań promuje rodzicielstwo zastępcze | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo największa od lat kampania, w której samorząd Poznania chce zachęcać mieszkańców stolicy Wielkopolski do podejmowania decyzji o rodzicielstwie zastępczym. Zaplanowano spotkania z ekspertami, specjalną stronę internetową oraz emisję spotów, w których wystąpiły dzieci z Polski i Ukrainy.
reklama

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat rodzicielstwa zastępczego. W spotach - które będzie można we wrześniu zobaczyć w kinach, tramwajach, szkołach oraz w mediach społecznościowych - prezentowane są historie dzieci, które potrzebują opieki, wsparcia i miłości. Mieszkańcy mają szansę dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie zastępczym także poprzez specjalną stronę internetową, spotkania z ekspertami oraz filmy edukacyjne.

- Wiele osób nie rozróżnia rodzin adopcyjnych od rodzin zastępczych. Będziemy chcieli pokazać zainteresowanym te różnice, przedstawić zasady działania rodzin zastępczych i przede wszystkim zachęcić do przyjęcia do swojego domu dzieci, które czekają na to, by ktoś je pokochał - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w poznańskim magistracie. 

reklama

Jak informuje urząd miasta, w każdy weekend września, a także w pierwszej połowie października na poznaniaków i poznanianki czekać będą zespoły eksperckie. Będzie można zasięgnąć informacji, uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania - związane z pełnieniem roli rodzica zastępczego. 

Listę miejsc i terminów spotkań z ekspertami można znaleźć na stronie miasta Poznania - TUTAJ KLIKNIJ.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać rodzicem zastępczym?

Osoby, które stać się rodziną zastępczą, muszą zostać do tej roli przygotowane. 

- Rodzicem zastępczym może zostać małżeństwo lub osoba, która nie jest w związku - wyjaśnia Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Kandydat musi ukończyć szkolenie, a w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej - co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodu, pozwalające na samodzielne utrzymanie. Musi spełnić również szereg innych wymogów, ale przede wszystkim musi kochać dzieci - podkreśla dyrektor. 

reklama

Należy pamiętać, że są trzy typy rodzin zastępczych:

  • spokrewnione (dziadkowie i starsze rodzeństwo dzieci),
  • niezawodowe (dalsi krewni i osoby obce, które otrzymują odpowiednie świadczenie na opiekę nad dziećmi i ich potrzeby)
  • zawodowe (to osoby obce dzieciom, które otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad nimi)
 

Jak podaje magistrat, w Poznaniu działa obecnie ponad 380 rodzin zastępczych, w których przebywa 530 dzieci. 

Te dzieci czekają, by stworzyć im prawdziwy dom

Natomiast, 12 poznańskich domach dziecka w ciągu roku przebywa średnio 220 dzieci. 

- Niektóre trafiają tam w wyniku interwencji policji, gdy w ich rodzinnych domach przestaje być bezpiecznie, inne  miesiącami pod opieką pracowników społecznych czekają, aż rodzice nauczą się nimi opiekować - przekazuje urząd. 

reklama

Nie wszystkie dzieci wracają do biologicznych rodzin. I właśnie one czekają, by ktoś stworzył im prawdziwy dom. 

Warto zaznaczyć, że poznańska kampania promująca rodzicielstwo zastępcze jest realizowana w ramach współpracy UNICEF-em - czyli Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama