reklama

Policjant z Jarocina został dawcą szpiku. Jego bliźniakiem genetycznym okazała się kobieta z USA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dawcą szpiku kostnego został st. post. Mateusz Rydliński, policjant z Jarocina. Jego bliźniakiem genetycznym okazała się mieszkająca w Stanach Zjednoczonych starsza, chora na białaczkę kobieta. Jak wyglądają przygotowania do oddania szpiku?
reklama

Mateusz Rydliński w policji służy od 2 lat. Jest funkcjonariuszem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego w jarocińskiej jednostce.

 - W pewnym momencie życia trzeba podjąć jakąś poważną decyzję i wybrać swoją drogę, w związku z czym wstąpiłem do policji, gdzie na służbie też mogę pomagać - mówi st. post. Mateusz Rydliński w rozmowie z portalem jarocinska.pl.

Policjant z Jarocina zarejestrował się jako dawca szpiku

Policjant, jako dawca szpiku zarejestrował się około 3 lata temu, będąc jeszcze uczniem w technikum. 

- Przedstawiciele fundacji odwiedzili naszą szkołę, a ja oddawałem już wtedy krew, więc zapisałem się z chęcią kolejnej pomocy - mówi.

W połowie grudnia 2022 roku z funkcjonariuszem skontaktowała się fundacja.

- Nigdy nie spodziewałem się, że kiedykolwiek mój szpik będzie potrzebny - podkreśla st. post. Mateusz Rydliński.

 

 

Jak wyglądają przygotowania do oddania szpiku?

 Na kilka dni przed pobraniem trzeba przyjmować leki, dzięki którym kości wypuszczają więcej szpiku do krwi. 

- Jeśli chodzi o dzień zero, to w moim przypadku cały proces był bezbolesny oraz trwał kilka godzin - wyjaśnia policjant.

St. post. Mateusz Rydliński tłumaczy, że po całym procesie organizm jest zmęczony, w związku z czym trzeba pozwolić mu się zregenerować, a aktywność fizyczną ograniczyć do minimum. Nie przejmował się także powikłaniami, ponieważ jak mówił - takowe praktycznie nie występują jeżeli stosuje się zaleceń lekarza.

Bliźniakiem genetycznym policjanta z Jarocina jest kobieta ze Stanów Zjednoczonych

Na tę chwilę st. post. Mateusz Rydliński wie tylko, że jego bliźniakiem genetycznym jest starsza kobieta ze Stanów Zjednoczonych. Policjant zachęca wszystkich do rejestrowania się jako dawca szpiku.

- W moim przypadku czuje się z tą myślą świetnie, ponieważ nie ma nic cenniejszego niż uratowanie komuś życia. Chciałbym wszystkich zachęcić do zapisania się oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ obie metody pobrania szpiku są bezbolesne, a im będzie więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa na uratowanie innych ludzi.

Więcej przeczytasz na portalu jarocinska.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama