Reklama

Policjanci radzą jak nie dać się oszukać na święta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Policjanci radzą jak nie dać się oszukać na święta - Zdjęcie główne

foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W okresie przedświątecznym oszuści są bardzo aktywni. Policjanci radzą jak nie dać się oszukać.

W okresie przedświątecznym rośnie liczba ofiar oszustw. Z roku na rok coraz chętniej robimy zakupy przez internet. W grudniu kupujemy w sieci więcej niż w innych miesiącach, bo szukamy prezentów, dekoracji i innych rzeczy na święta. Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę i wiedzą jak ten fakt wykorzystać.

BLIK

Popularna jest "metoda na BLIK". Polega ona na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca, podszywając się pod członka rodziny, pracownika banku czy osobę zainteresowaną nabyciem rzeczy, którą wystawiliśmy w sieci.

Spoofing telefoniczny

To coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery 9np. banku lub policji), by móc następnie dzwonić z nich do ofiar.
- Technicznie taką możliwość dają nowe rozwiązania technologiczne, gdzie aparat telefoniczny nie jest podłączony do sieci telefonicznej tylko do komputerowej. Dzięki temu dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące - informuje st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Policja ostrzega

We wszystkich rozmowach zawsze występuje jeden element - presja czasu i poczucie zagrożenia. Przestępca stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji. W praktyce zablokowanie spoofingu telefonicznego jest technicznie niemożliwe. Zapobieganie tego typu oszustwom polega przede wszystkim na zwiększaniu świadomości ludzi w zakresie metod i technik wykorzystywanych przez przestępców.

- Jeśli nasz rozmówca poinformuje, że pieniądze na naszym koncie są zagrożone lub z innego powodu należy przelać je na inne konto - od razu powinniśmy się rozłączyć. Dla pewności możemy samodzielnie zadzwonić do banku, by ostatecznie zweryfikować przekazane informacje - radzi st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy jarocińskiej policji.

Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła. Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi. Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać. Pamiętajmy przede wszystkim o ograniczonym zaufaniu.
Policjanci z Piły i Ostrowa Wielkopolskiego nagrali krótkie filmiki informacyjne o tym, jak nie dać się oszukać.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy