Reklama

Policja rozbiła gang. Kradli auta w całej Europie i legalizowali. 13 zatrzymanych

Opublikowano: pon, 5 lut 2018 18:08
Autor:

Policja rozbiła gang. Kradli auta w całej Europie i legalizowali. 13 zatrzymanych  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. 13 osób, w tym szefa gangu zajmującego się kradzieżą samochodów w Polsce i Europie zatrzymała policja. Szacuje się, że członkowie grupy mają związek z kradzieżami aut wartymi kilka milionów złotych. W trakcie akcji na terenie pięciu województw zabezpieczono kilka pojazdów oraz ogromne ilości części pochodzących od skradzionych samochodów. Przechwycono też gotówkę. Ośmiu podejrzanych trafiło na trzy miesiące do aresztu.

 

Rozpoczęcie akcji wymierzonej w gang było możliwe dzięki materiałom zgromadzonym przez policjantów z Wielkopolski, a konkretnie z Leszna. Wielkopolski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wszczął śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością samochodową.

 

 

Z informacji zebranych przez policję wynika, że grupa działała przynajmniej od roku na terenie województw - wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Złodzieje zapuszczali się też do Niemiec, Francji, Czech i Słowacji.

 

- Członkowie zajmowali się kradzieżami głównie francuskich samochodów dostawczych oraz ich legalizacją poprzez przerabianie znaków identyfikacyjnych pochodzących od innych, wcześniej całkowicie zniszczonych pojazdów. Dodatkowo policjanci ustalili, że w zainteresowaniu grupy były również motocykle crossowe oraz typu enduro – informuje Monika Żymełka z KMP w Lesznie.

 

W końcu stycznia ponad 200 policjantów z pięciu województw, wzięło udział w akcji mającej na celu zatrzymanie wszystkich członków grupy. Do miejsc zamieszkania najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych przestępców skierowano funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji.

- Wczesnym rankiem w jednej chwili policjanci weszli do ponad 40 mieszkań, zatrzymali wszystkich członków grupy. To mieszkańcy województwa dolnośląskiego, lubuskiego i kujawsko - pomorskiego w wieku od 29 do 42 lat - informuje Żymełka. - W wyniku przeszukań policjanci ujawnili kilka skradzionych samochodów różnych marek pochodzących z kradzieży na terenie Polski i Europy, zabezpieczyli ponad 20 motocykli typu enduro i cross oraz mnóstwo części samochodowych pochodzących od ponad 40 samochodów kradzionych na terenie naszego kraju i Europy.

W domach zatrzymanych znaleziono narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz urządzenia do zagłuszania i wykrywania sygnału GPS, a także skanowania częstotliwości policyjnych. U jednego z członków grupy policjanci zabezpieczyli 800 tysięcy złotych. Funkcjonariusze szacują, że grupa ma związek z kradzieżami pojazdów wartych kilka milionów złotych.

- Większość z zatrzymanych usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu, kradzieży samochodów poprzez włamania oraz paserstw – dodaje rzecznik.

Sąd Rejonowy - Poznań Stare Miasto na wniosek Prokuratora zastosował wobec ośmiu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali podejrzani musieli złożyć poręczenia majątkowe. Do zakończenia śledztwa będą pod policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE