Elektrownia jądrowa ma powstać w miejscu opalanej węglem brunatnym elektrowni Pątnów. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa uzyskała z ministerstwa środowiska i klimatu decyzję zasadniczą na inwestycję.
Elektrownia jądrowa ma powstać w Pątnowie koło Konina
Decyzja zasadnicza jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji. Otrzymaliśmy ją w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W przypadku tak dużej inwestycji to bardzo dobry wynik - podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w komunikacie na stronie internetowej spółki.
Teraz firma może przystąpić do kolejnych etapów - m.in. badań środowiskowych i lokalizacyjnych oraz opracowania studium wykonalności projektu.
W Pątnowie mają stanąć dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW, które dostarczą rocznie 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do 2035 roku.
Elektrownia pod Koninem ma być budowana we współpracy z Koreańczykami
Elektrownię jądrową pod Koninem ma stawiać spółka celowa - PGE PAK Energia Jądrowa S.A. - powołana przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. (ZE PAK). Inwestycja będzie realizowana we współpracy z Korea Hydro&Nuclear Power - spółką koreańską, mającą doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych.Jak podkreślano kilkanaście miesięcy temu podczas uroczystości zawiązania spółki, wybór miejsca budowy elektrowni w Wielkopolsce nie jest przypadkowy. Podkoniński Pątnów jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla inwestycji. Po pierwsze, woda z jeziora posłuży do chłodzenia reaktorów. Po drugie, istnieje tu już rozbudowana sieć energetyczna, zaopatrująca w przeszłości Polskę w 7 proc. energii.
- Szczególnie cieszy fakt, że dzięki tej inwestycji zatrudnienie znajdzie około 10 tys. Wielkopolan - akcentował wówczas wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński.
Z kolei, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i przewodniczący rady nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa, uważa:
Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas - Polaków, bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Galeria pod Kępnem. Wiemy, kiedy otwarcie i jakie będą sklepy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.