Przejazd specjalnym pociągiem na trasie Berlin - Poznań - Warszawa potrwa około 5 godzin. Skład będzie kursował podczas sześciu wyznaczonych przejazdów w terminie od 11 do 16 lutego.
"Pociąg do kultury". Wagon pełen artystycznych wydarzeń
W pociągu znajdować się będzie specjalnie zaprojektowany wagon, przystosowany do realizacji programów artystycznych podczas przejazdu. Pasażerowie będą mieli okazję bezpłatnie uczestniczyć w koncertach, spotkaniach literackich, warsztatach, animacjach językowych oraz dyskusjach. Głównym celem programu jest stworzenie przestrzeni do spotkań i rozmów pomiędzy artystami a pasażerami.
To przedsięwzięcie ważne dla promocji Poznania. Jeśli weźmiemy pod uwagę polskie miasta, najwięcej turystów przyjeżdża do nas z Warszawy, wśród zagranicznych miejscowości na pierwszym miejscu jest właśnie Berlin - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
I dodaje:
- Ten projekt jest jednak istotny nie tylko ze względu na turystykę, ale także z uwagi na wykorzystanie zrównoważonego transportu, który jest dla nas w Poznaniu bardzo ważny.
Co czeka na pasażerów "Pociągu do kultury"?
W tworzeniu programu artystycznego, który będzie prezentowany podczas przejazdu pociągu, swój udział miały poznańskie instytucje.We wtorek i środę, 11 i 12 lutego, Grzegorz Wierus, dyrygent z Teatru Wielkiego, poprowadzi warsztaty „Tutaj każdy ma głos”. W czwartek i piątek (13 i 14 lutego) pasażerowie będą mieli okazję spędzić wieczór z gwiazdami Teatru Muzycznego i poczuć „Magii musicalu”. W sobotę i niedzielę (15 i 16 lutego) przedstawiciele Muzeum Rogalowego przybliżą historię słynnego poznańskiego przysmaku, a Ania Babrakowska i Emil Nowak z Jeżyckiego Centrum Kultury zaprezentują wyjątkowy koncert.
Każdy element programu jest efektem współpracy, za którą bardzo dziękuję wielu instytucjom - mówi Ewa Stróżczyńska-Wille, kuratorka programu kulturalnego "Pociągu do kultury". - Naszym mottem jest hasło "Miasta poruszają". Poznań, Berlin i Warszawa poruszają nas, są też bardzo dynamiczne, pełne życia, zmieniają się - dodaje kuratorka programu.
Pociąg, który ma łączyć nie tylko miasta, ale także kulturę i sztukę
Projekt „Pociąg do kultury” oraz tworzone w jego ramach programy artystyczne mają na celu nie tylko integrację środowisk kultury i sztuki, ale także stworzenie unikalnej przestrzeni do dialogu i wymiany myśli.Chcemy wykorzystać pociąg i stworzyć połączenie między tym co berlińskie, poznańskie i warszawskie - podkreśla Moritz van Dülmen, dyrektor zarządzający Kulturprojekte Berlin. - Oczywiście projekt, który łączy niemieckie i polskie miasta, PKP i Deutsche Bahn, łączy się z wieloma wyzwaniami. Skoordynowanie wszystkiego wymagało pracy, ale teraz możemy oficjalnie rozpocząć nowy etap. Na razie tylko przez tydzień, ale mamy nadzieję, że projekt zostanie z nami dłużej.
Bilety na przejazd można będzie zarezerwować za pośrednictwem Deutsche Bahn lub PKP Intercity. Wagon zostanie dołączony do zwykłych kursów EC.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.