W diecezji kaliskiej od 1 stycznia przyjęto nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa. Instrukcje w tej sprawie trafiły już do parafii. Dodatkowo otrzymały one ulotki, które będą przekazywać każdej parze zgłaszającej się do nich i planującej ślub. Znajdą tam wskazówki, jak dobrze przygotować się do małżeństwa w czterech krokach.
Przygotowanie bezpośrednie do zawarcia małżeństwa składa się z czterech etapów:
- Spotkania narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej.
- Katechizacja przedślubna.
- Spotkania w Poradni Rodzinnej.
- Spowiedź przedślubna.
Planujesz ślub kościelny? Zobacz, co się zmieniło w przygotowaniu do małżeństwa w 2023 r.
Jak podkreśla ordynariusz diecezji kaliskiej - ksiądz biskup Damian Bryl, we wprowadzonych zmianach w bezpośrednim przygotowaniu się do zawarcia związku małżeńskiego chodzi o to, aby z jednej strony ułatwić narzeczonym drogę przygotowania, ale z drugiej również ją pogłębić.
- Dlatego zależy nam, żeby katechezy przed przyjęciem sakramentu małżeństwa odbywały się w małych grupach, by był też czas na spokojniejsze spotkanie w poradniach rodzinnych - podkreślił ordynariusz diecezji kaliskiej w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. - Wierzymy, że z sakramentem małżeństwa wiąże się szczególna Boża łaska, która wzmacnia i pogłębia więź naturalną między mężczyzną i kobietą. Aby ta łaska mogła przynosić dobre owoce, potrzeba dobrego przygotowania, otwarcia i dyspozycyjności wobec Bożej łaski, dlatego Kościół proponuje narzeczonym drogę przygotowania.
Obecnie kursy przedmałżeńskie mają się odbywać w grupach liczących maksymalnie 20 osób i mają mieć formę warsztatów, połączonych z okazją do swobodnych rozmów. Cykl spotkań to 12 katechez przedmałżeńskich. Ich tematy i zakres zostały ujednolicone w ramach programu „Największa jest miłość”, który powstał diecezji warszawsko-praskiej i został opracowany przez kapłana, który ma ogromne doświadczenie w pracy z małżeństwami i rodzinami. Katechezy mają być okazją do pogłębienia relacji między narzeczonymi oraz pomiędzy nimi a Bogiem. Prowadzącymi mają być nie tylko księża, ale także posiadający odpowiednie kwalifikacje doradcy życia rodzinnego, małżonkowie, psycholodzy, pedagodzy czy naprotechnolodzy - w zależności od tematu, który jest realizowany.
Planujesz ślub kościelny? Zgłoszenia na kurs tylko przez stronę Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej
Zapisy na katechezy dla narzeczonych odbywają się obecnie wyłącznie przez stronę internetową Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej - www.drdk.pl. Koszt udziału w kursie przedmałżeńskim wynosi 95 zł. Pieniądze wpłaca się na konto Fundacji Custos Bonorum. W przypadku, jeśli przyszli małżonkowie borykają się z problemami finansowymi, powinni skontaktować się z DRDK.Wszystkie parafie solidarnie mają uczestniczyć w trosce o funkcjonowanie duszpasterstwa rodzin. Z tego tytułu będą przekazywać na fundusz duszpasterstwa rodzin od każdego aktu ślubu kwotę ustaloną w dekrecie o świadczeniach finansowych. Parafie, przy których funkcjonują poradnie rodzinne, mogą wnioskować do Duszpasterstwa Rodzin o pomoc finansową w utrzymaniu tych pomieszczeń.
Listę miejsc i terminów kursów można należć na stronie duszpasterstwa rodzin - TUTAJ. Ma być ona być nadal uzupełniana. Jak zapewnia duszpasterstwo rodzin, jeżeli będzie taka potrzeba, to w porozumieniu z parafiami, zostaną uruchomione kolejne cykle katechez. Każda powinna trwać od 45 do 60 minut. Istnieje możliwość, aby w czasie jednego spotkania zrealizować dwa tematy.
Spotkania mogą odbywać się w odstępach tygodniowych, w ciągu 6 kolejnych dni tygodnia lub przez 3 weekendy. Chodzi bowiem nie tylko o to, aby narzeczeni zapoznali się z prezentowanymi treściami, ale aby mogli je przemyśleć i porozmawiać o nich między sobą. Duszpasterstwo Rodzin, jeżeli zajdzie potrzeba, może prowadzić bądź upoważnić parafię do prowadzenia katechez przedślubnych w czasie jednego weekendu.
Każda para jest również zobowiązana do odbycia co najmniej 4 wizyt w poradni rodzinnej - parafialnych lub w powstałych niedawno w miastach - rejonowych. W Jarocinie działają dwie: rejonowa w parafii św. Marcina oraz parafialna u franciszkanów (parafia św. Antoniego Padewskiego). Zajęcia w nich prowadzą - na podstawie misji kanonicznej przyznawanej przez biskupa - Izabela Zaworska i Wiesława Pieszak.
Tematy 12 katechez przedślubnych:
1. Spotkanie pierwsze: Małżeństwo na szczęście.
2. Spotkanie drugie: Na ile się znamy?
3. Spotkanie trzecie: Jeszcze lepiej się poznać.
4. Spotkanie czwarte: Po pierwsze miłość.
5. Spotkanie piąte: Jak dobrze się komunikować.
6. Spotkanie szóste: Pokonać kryzys.
7. Spotkanie siódme: Seksualność.
8. Spotkanie ósme: Odpowiedzialność.
9. Spotkanie dziewiąte: Tworzyć rodzinę.
10. Spotkanie dziesiąte: Żyć wiarą cz. 1.
11. Spotkanie dziesiąte: Żyć wiarą cz. 2. Spowiedź przedślubna i małżeńska.
12. Spotkanie dziesiąte: Liturgia i skupienie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.