Reklama

Planujesz kupno drona? Zobacz, na jakich zasadach możesz go używać. Czy można latać nad posesją sąsiada?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Denerwują cię latające nad Twoją posesją drony? Czy jesteś w takiej sytuacji bezradny? A może myślisz o zakupie takiego urządzenia, ale nie wiesz, na jakich zasadach możesz nim latać? Tak czy tak - dobrze trafiłeś. Przeczytaj nasz poradnik.

Aby latać bezzałogowym statkiem powietrznym, należy zdobyć odpowiednie kompetencje i kwalifikacje do jego pilotowania. Są one różne w zależności od rodzaju drona i charakteru lotu – im bardziej skomplikowany, tym większe umiejętności powinien posiadać jego pilot. Biuro prasowe Urzędu Lotnictwa Cywilnego wyjaśnia, że zasady te określają przepisy europejskie, które dzielą loty dronami na trzy kategorie: otwartą, szczególną i certyfikowaną.

Certyfikat kompetencji pilota. Kiedy trzeba zrobić licencję? 

Każdy, kto chce latać dronem o masie 250g lub więcej, przed lotem musi zarejestrować się na platformie drony.ulc.gov.pl, a następnie przejść szkolenie i zdać test online potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy. Rejestracja, szkolenie i test są bezpłatne. Minimalny wiek operatora, który może się zarejestrować, wynosi 16 lat. Aby operator, który ukończ 16 lat, mógł tej rejestracji dokonać, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego, którą należy dołączyć do profilu podczas rejestracji. 

Piloci, którzy chcą latać w kategorii szczególnej (loty o średnim ryzyku) muszą przejść szkolenie oraz zdać egzamin prowadzony przez odpowiedni podmiot szkolący. Wykaz firm prowadzących szkolenia dostępny jest na stronie internetowej ULC.  Dokumenty potwierdzające kompetencje pilota noszą różne nazwy: potwierdzenie ukończenia szkolenia i zdanie egzaminu, certyfikat kompetencji czy kompetencje do zezwolenia. Można posługiwać się potocznym pojęciem „certyfikat kompetencji pilota”.

Pozwolenia na obsługę drona wydawane są w zależności od rodzaju kompetencji pilota – najczęściej ważne są przez 5 lat. Każdy operator systemu bezzałogowego statku powietrznego otrzymuje w rejestrze, prowadzonym przy pomocy środków elektronicznych, cyfrowe potwierdzenie swoich uprawnień. Oznacza to, że po ukończonym kursie nie otrzymamy papierowego dokumentu. 

Aby uzyskać certyfikat LUC (certyfikat operatora lekkiego bezzałogowego systemu powietrznego) należy złożyć wniosek do  Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który podejmuje decyzje w tej sprawie. Jest on wydawany na czas nieokreślony. 

Które loty trzeba zgłaszać i gdzie?

Biuro prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego informuje, że każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze jego wykonania. Możemy to zrobić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję. Obecnie jest to aplikacja DroneRadar. Przed każdym uruchomieniem drona należy również sprawdzić ograniczenia danego miejsca. W kategorii otwartej można latać jedynie w zasięgu wzroku i do wysokości 120 m. W  kategorii  szczególnej  wymagana  jest  zgoda  lub  złożenie  deklaracji  w  ULC,  a  warunki  lotów określane są w oparciu, o analizę ryzyka.

Tam dronami latać nie można 

Musimy jednak pamiętać, że nawet posiadając  pozwolenie na obsługę tego urządzenia, nie możemy nim latać w dowolnych miejscach. Biuro prasowe ULC wyjaśnia, że są miejsca, w których nie można wykonywać lotów w ogóle, są też takie, które wymagają zgody zarządzającego strefą lub obiektem, nad którym chcemy latać.

Miejsca, gdzie drona kierować absolutnie nie możemy to przede wszystkim lotniska, porty morskie, obiekty wojskowe oraz przestrzeń powietrzna, w której występują zakazy lub ograniczenia lotów.

Biuro zaznacza, że wszystkie loty należy wykonywać z poszanowaniem prywatności innych osób. Nie możemy więc bezkarnie latać nad głowami sąsiadów, a tym bardziej ich nagrywać, czy fotografować. 

Zasady rejestracji i publikacji filmów nagrywanych dronem zostały opisane przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Nie oznacza to jednak, że nie można latać dronami wyposażonymi w aparat lub kamerę. Robiąc to jednak musimy zachowywać się w sposób odpowiedzialny i nie naruszać prywatności innych osób.

Przykładowo nie można robić zdjęć, nagrań wideo ani nagrań dźwiękowych osób przebywających w swoim domu, ogrodzie, samochodzie itp. bez ich zgody. Pamiętajmy, że przepisy w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności obowiązują również w miejscach publicznych.  Ochroną objęte jest też mienie. Może się zdarzyć, że loty dronem będą naruszać prywatność, nawet jeśli nie będzie on wyposażony w kamerę ani innego rodzaju urządzenie pomiarowe. Ludzie intuicyjnie mogą czuć się obserwowani przez dron i odpowiednio dostosowywać swoje zachowanie.

Dlatego, jeżeli uważamy, że  działania wykonywane przy użyciu drona naruszają naszą prywatność, może zdecydować się, aby dochodzić swoich praw w sądzie lub przed krajowym organem ochrony danych osobowych.  W Polsce jest to Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Cena urządzenia - ile musimy wydać na drona? 

Drony to coraz popularniejsze urządzenia. Decydują się na nie nawet rodziny, które wybierają się na wakacje i chcą z nich przywieźć pamiątkę w postaci ciekawych zdjęć. Dron pozwala na wykonanie ich z różnej perspektywy. 

Jeżeli chodzi o cenę urządzenia, to rynek oferuje szeroką gamę tych produktów. Najtańszy możemy zakupić już od 100 złotych. Górna granicy wciąż rośnie. Zanim się jednak zdecydujemy na którykolwiek model, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu chcemy go kupić. W sieci znajdziemy blogi, na których znajdziemy wyjaśnienie, czym się kierować przy zakupie. Warto również skorzystać z usług sklepu, w którym sprzedawca będzie miał wiedzę na ten temat i będzie potrafił nam doradzić nabycie odpowiedniego do naszych potrzeb modelu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy