reklama

Pierwszy taki budynek w Poznaniu. Fasadę pokryje 140 tysięcy roślin [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwszy taki budynek w Poznaniu. Fasadę pokryje 140 tysięcy roślin [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Poznaniu powstanie innowacyjny budynek Aura, który zostanie pokryty zieloną elewacją. Projekt - realizowany przez architekta Roberta Koniecznego - zakłada nasadzenie 140 tysięcy roślin na ścianach apartamentowca. Aura to inwestycja znanego biznesmena - Piotra Voelkela.
reklama

Aura powstaje na Winogradach - przy ul. Słowiańskiej, obok Klubu Sportowego Posnania, blisko Cytadeli. Inwestorem jest Piotr Voelkel, współwłaściciel biurowca Bałtyk i inicjator Concordia Design. Budynek zaprojektował Robert Konieczny, uznany polski architekt. Będzie to jego pierwszy projekt w Poznaniu. Budynek ma wyróźniać przede wszystkim zielona elewacja - fasadę pokryje 140 tysięcy roślin.

reklama

Od dawna obserwuję to, co projektuje i jak myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie - ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach - mówi inwestor Piotr Voelkel.

Aura - budynek z zieloną elewacją w Poznaniu. Pokryje go 140 tys. roślin

Głównym celem architekta było minimalne ingerowanie w ekosystem oraz jego wzbogacenie. Budynek Aury wpisywać się w naturalne ukształtowanie terenu, tworząc "zielone wzgórze". Zieleń będzie płynnie łączyć się z elewacją i dachem, a nowoczesne technologie mają umożliwić bezpieczne umieszczenie roślin, zapewniając chłód latem. Ogród wertykalny na elewacji ma stworzyć 140 tysięcy roślin. Mają być umieszczone na niezależnej konstrukcji aluminiowo-stalowej, która stanie bezpośrednio przy tradycyjnych, otynkowanych ścianach zewnętrznych budynku. Zieleń ma być podlewana przez automatyczny system nawadniania, wykorzystujący w 90% wody retencyjne, roztopowe i opadowe. 

reklama

Jeśli zapewnimy dość zieleni, w przystępnej formie, tak jak robimy to w przypadku Aury, mamy szansę trwale zmienić oblicze miast. Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat - uważa Robert Konieczny, założyciel pracowni architektonicznej KWK Promes, autor projektu. 

Pierwszy w Polsce budynek z ogrodem wertykalnym na elewacji zaprojektował Robert Konieczny

Do projektowania wnętrz inwestor zaangażował poznańską artystkę Alicję Białą. W lobby Aury umieściła ona ceramiczną rzeźbę - lampę i relief, które odzwierciedlają związek człowieka z naturą.

reklama

Główną inspiracją form rzeźbiarskich były rośliny obecne lokalnie w Wielkopolsce, czasem zagrożone przez degradację siedlisk i zmiany klimatyczne. U mnie te małe rośliny są przeskalowane, dumne, zauważalne i - mimo wszystko - pełne nadziei - mówi artystka Alicja Biała.

Wisząca rzeźba - lampa i relief w Aurze będą pokryte szkliwami stworzonymi przez artystkę z ziemi pobranej z różnych miejsc w Wielkopolsce, w tym z placu budowy Aury. Obecność sztuki w projektowanym budynku nie jest przypadkiem. Inwestor jest bowiem miłośnikiem i mecenasem sztuki.

Sztuka od dawna mnie fascynuje - mówi Piotr Voelkel. - Tworzenie, to dla mnie styk tego, co znamy z tym, co chcemy zrobić po raz pierwszy, co dopiero odkryjemy. Fakt iż w niezwykłym, innowacyjnym obiekcie pojawią się też malarstwo, rzeźba czy relief to doświadczenie ludzi od setek lat. Dawniej domy i pałace pozwalały obcować ze sztuką, dać się sztuce uwieść i zainspirować.

reklama

Aura w Poznaniu. Ponad 50 apartamentów, ekologiczny plac zabaw i SPA

W budynku Aura przewidziano 55 apartamentów o powierzchni od 34 do 160 m², w tym dwupoziomowe z czterema balkonami. Zaprojektowano też szereg udogodnień, które mają zapewnić komfort i wygodę użytkownikm. Inwestycja oferuje m.in.:

  • ogrzewanie podłogowe
  • wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami
  • dwa balkony w części lokali (południowa i północna strona)
  • reprezentacyjne lobby z concierge
  • SPA
  • podziemną halę garażową
  • rowerownię 
  • ekologiczny plac zabaw
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama