Reklama

Pięć osób nie żyje. Wojewódzki Sztab Kryzysowy w Poznaniu po wybuchu w kamienicy

Opublikowano:
Autor:

Pięć osób nie żyje. Wojewódzki Sztab Kryzysowy w Poznaniu po wybuchu w kamienicy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wczorajszym wybuchem w budynku przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. w Poznaniu.

 

 

Po posiedzeniu WZZK, odbył się briefing prasowy w którym uczestniczyli między innymi komendanci wielkopolskich strażaków i policji, wiceprezydent Poznania, a także wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

- Wspólnie z panem prezydentem byliśmy wczoraj na miejscu. Obraz był wstrząsający, tragiczny iście apokaliptyczny. W tym momencie trzeba docenić profesjonalizm, trzeba to powiedzieć  - heroizm wszystkich służb. Chylę głowę przed ich profesjonalizmem – mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann.

 

Niestety wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. - Według najnowszych informacji 5 osób poniosło śmierć, a 21 zostało rannych. Obecnie w szpitalach w Poznaniu i Nowej Soli pod opieką lekarzy znajdują się cztery osoby, w tym jedno dziecko. Chylę głowę przed profesjonalizmem służb uczestniczących w akcji: zarówno funkcjonariuszy służb państwowych, jak i miejskich - mówił wojewoda.

 

Służby miejskie deklarują pomoc finansową osobom poszkodowanym. - Obecnie w pobliskim hotelu zakwaterowane są 32 osoby. Trwają wywiady, które pozwolą na określenie skali pomocy - mówił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Na miejscu dyżuruje pracownik socjalny oraz psycholog. Jak poinformował komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak, służby ratownicze nadal prowadzą działania ratunkowe. - Dajemy z siebie wszystko i nie zejdziemy z miejsca akcji dopóki wszystkiego nie sprawdzimy i nie przeszukamy - mówił. Poprosił także media o niekorzystanie z dronów podczas prowadzenia przez straż pożarną działań ratowniczych.

 

Dzisiaj śledztwo wszczęła poznańska prokuratura. Policja wykonuje czynności, które mają pomóc wyjaśnić przyczynę wybuchu. Również służby nadzoru budowlanego starają się wyjaśnić okoliczności katastrofy. Powołana została komisja, która ma wyjaśnić przyczynę zdarzenia. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie wydawał nakaz przeprowadzenia ekspertyzy stanu technicznego budynku.

 

- Polska Spółka Gazownictwa natychmiast po otrzymania informacji o katastrofie odcięła gaz. Służby gazownictwa sprawdziły szczelność instalacji na tym obszarze. Nie było z tej nieruchomości żadnych zgłoszeń dotyczących ewentualnych nieszczelności. Używanie na terenie przyległym do miejsca gazu jest całkowicie bezpieczne przy właściwej eksploatacji i zachowaniu zasad ostrożności - podkreślił dyrektor poznańskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Artur Różański.

 

 

ZOBACZ WIDEO z briefingu prasowego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE