Reklama

Perseidy 2021. Taka okazja może się długo nie powtórzyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Perseidy 2021. Taka okazja może się długo nie powtórzyć - Zdjęcie główne

tegoroczne Perseidy zaczynają się już tej nocy | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Perseidy 2021. W nocy z 12 na 13 sierpnia zapowiadana jest największa aktywność „spadających gwiazd”, czyli Perseidów. W szczytowym momencie będzie można zobaczyć ich ponad 100 na godzinę. Prawdziwy deszcz gwiazd.

Perseidy to meteoryty pochodzące z komety Swifta-Tuttle'a, która dokładnie co 133 lata obiega Słońce. Ziemia każdego roku przechodzi w pobliżu ścieżki tej komety, a jej odłamki pojawiają się na naszym niebie jako rój meteorytów. Odłamki komety pędząc z prędkością 60 km/s wpadają w naszą atmosferę i bardzo szybko się spalają, tworząc zjawisko „spadających gwiazd”. Skąd nazwa Perseidy? Pochodzi ona od gwiazdozbioru Perseusza (w pobliżu Barana i Taurusa na nocnym niebie).

 

Perseidy 2021. Kiedy największe szanse zobaczyć?


W tym roku Perseidy można już obserwować teoretycznie od końca lipca. NASA informowała, że jej kamery zarejestrowały pierwsze tegoroczne Perseidy już 26 lipca, co jest akurat typową porą na rozpoczęcie sezonu „spadających gwiazd”. Jednak prawdziwe widowisko rozpoczyna się dzisiaj, 10 sierpnia, i często jest nazywane „łzami św. Wawrzyńca” - 10 sierpnia to dzień tego świętego.

Obserwację Perseidów 2021 możemy rozpocząć tego wieczoru, ale na ich największą intensywność trzeba będzie poczeka do nocy z 12 na 13 sierpnia 2021 (z czwartku na piątek). To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie nawet 100 „spadających gwiazd” na godzinę, a całe widowisko potrwa do świtu. Warto zarwać tę 1 noc w roku.

Oczywiście, jakość naszych obserwacji jak zawsze uzależniona będzie od warunków pogodowych. Sam Księżyc tego wieczora zajdzie dość wcześnie i na szczęście nie będzie rozjaśniał nam nieba, ale przeszkodą może okazać się zachmurzenie. Musimy zatem bacznie śledzić prognozę pogody i jeżeli obserwacje przypadające na szczytową noc z 12 na 13 sierpnia utrudnią nam chmury, będziemy mogli szukać „spadających gwiazd” jeszcze przez kilka dni - aż do 24 sierpnia.

 

Perseidy 2021. Gdzie oglądać?


Podczas obserwacji nocnego nieba i „deszczu meteorytów” zawsze powinniśmy wybierać miejsca oddalone od miast i sztucznego oświetlenia. Uliczne lampy czy światła osiedli zaburzą nam obserwację Perseidów. Jeżeli zatem zależy nam na ciekawych doznaniach wzrokowych, warto w nocy z 12 na 13 sierpnia wybrać się np. na oddaloną od miasta łąkę. Jeśli planujemy wielogodzinne obserwacje, pamiętajmy o ciepłym ubraniu, jedzeniu i gorącej herbacie - sierpniowe noce bywają już chłodne. Przed obserwacjami wskazane jest także około 30-minutowe „przyzwyczajenie” oczu do ciemności. I sprawa chyba najważniejsza - nie zapomnijmy przygotować sobie solidnego zestawu życzeń. Podobno to wypowiedziane w czasie spadania gwiazdy zawsze się spełnia.


Perseidy 2021. Na żywo i online


Jeśli nie przeszkadza nam większy tłum, możemy wziąć udział w corocznych obserwacjach, organizowanych np. przez Gdańskie Hevelianum, które zaprasza 12 sierpnia w godz. 20.00-24.00 na podnóże Góry Gradowe, a także Fundacja Aleksandra Jabłońskiego, która organizuje Piknik Spadających Gwiazd w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia. Ta ostatnia impreza rozpoczyna się od godziny 19.00, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

 

Dla tych, którzy nie mają możliwości wyruszyć gdzieś na bezdroża, by mieć nad sobą czyste niebo pełne spadających gwiazd, popularny fanpage "Z głową w gwiazdach" będzie prowadził transmisję na żywo.

Natomiast NASA organizuje transmisję Perseidów 2021 na żywo TUTAJ wydarzenie będzie prowadzone przez Biuro Środowiska Meteoroidów w Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla.

Warto zaznaczyć, że najbliższe dni mogą być ostatnią okazją do obserwacji „spadających gwiazd” w nadchodzących latach. NASA zauważa, że w 2022 roku szczyt Perseidów przypadnie na pełnię Księżyca, która mocno zaburzy nam dokładną obserwację. Podobnie będzie w roku 2023. Księżyc znajdzie się wówczas wysoko na niebie i - choć będzie miał kształt półksiężyca - jego światło utrudni nam podziwianie „deszczu meteorytów”. Warto zatem dobrze przygotować się na noc z 12 na 13 sierpnia i nie przegapić tej okazji.

 

Mamy także akcent lokalny zwiazany z tegorocznymi perseidami.

- Z soboty na niedzielę (14 -15 sierpnia) na nocy z nauką w Krobi będziemy obserwować perseidy na naszym niebie. Oprócz spadających gwaizd będziemy też podziwiac Jowisza i Saturna, bo są teraz bardzo ładnie widoczne – Katarzyna Łabęda, prezes Stowarzyszenia „Merkury” z Krobi. - Na potrzeby uczestników na jednym ze stoisk będą dostępne 3 teleskopy, by w bardziej profesjonalny sposób oglądać zjawiska astronomiczne. Korzystanie z nich jest bezpłatne - dodaje. 

Stowarzyszenie „Merkury” wraz z gminą Krobia organizuje w ten weekend „Spotkanie z nauką” , początek imprezy o godz. 22. W namiocie sferycznym o 22.30 odbędzie się krótki wykład o historii astronomii wraz z informacjami co, jak i gdzie można obserwować na polskim niebie.

Więcej szczegółów TU i na poniższym plakacie:

 

 

 

W imieniu organiozatorów serdecznie zapraszamy!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy