Park Orientacji Przestrzennej to miejsce stworzone z myślą o osobach niewidomych
Park został otwarty 3 września 2012 roku dzięki wsparciu funduszy unijnych oraz zaangażowaniu Powiatu Poznańskiego. Zajmuje niemal 3 hektary i łączy w sobie elementy parku krajobrazowego, zrekonstruowanego ogrodu barokowego oraz zabytkowej alei grabowej.Jego wyjątkowość polega na wykorzystaniu specjalnych rozwiązań architektonicznych i urządzeń, które wspierają naukę orientacji przestrzennej - wszystko zaprojektowane z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.
To nie tylko miejsce spacerów, ale przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń treningowa, w której osoby z dysfunkcją wzroku uczą się samodzielności. Jednocześnie daje osobom pełnosprawnym szansę na lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi mierzą się osoby niewidome na co dzień.
W Parku Orientacji Przestrzennej poznajesz świat wszystkimi zmysłami
Park Orientacji Przestrzennej to miejsce, które można poznawać nie tylko oczami, lecz także dłońmi, słuchem i węchem. Odwiedzający mogą spacerować po starannie zaprojektowanych ścieżkach biegnących przez odtworzony ogród barokowy, eksplorować różnorodne nawierzchnie i formy przestrzenne oraz korzystać z urządzeń stymulujących zmysły. Wszystko to sprzyja zarówno relaksowi, jak i nauce.Każdy element parku ma swoje funkcjonalne uzasadnienie - służy treningowi orientacji w przestrzeni i rozwijaniu samodzielności. To przestrzeń, która uczy przez doświadczenie i zachęca do uważnego kontaktu z otoczeniem.
Grupy zorganizowane mogą dodatkowo odwiedzić Muzeum, Aromatorium oraz uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach. To kompleksowa oferta łącząca edukację, terapię i integrację społeczną.
Ile kosztuje wstęp do Parku Orientacji Przestrzennej?
Wstęp do Parku Orientacji Przestrzennej dla zwiedzających indywidualnych jest bezpłatny - wystarczy podpisać „listę zwiedzających” przy wejściu.Grupy zorganizowane obowiązuje opłata w wysokości 8 zł brutto za osobę. Dzieci do 3. roku życia są zwolnione z opłat. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (telefoniczna lub mailowa) oraz przedpłata na wskazane konto. Przy zgłoszeniu należy również podać dane do faktury.
Godziny otwarcia dla odwiedzających:
- Poniedziałek-piątek: 9:00-11:00
- Sobota, niedziela i święta: 10:00-16:00
Poza tymi godzinami, Park służy celom edukacyjnym i terapeutycznym - korzystają z niego wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach.
Jak dojechać do Parku Orientacji Przestrzennej?
Park Orientacji Przestrzennej znajduje się w Owińskach, niedaleko Poznania, co sprawia, że dojazd ze stolicy Wielkopolski jest szybki i wygodny. Najprostszą trasą jest droga wojewódzka nr 196, prowadząca bezpośrednio w kierunku Owińsk.Aby dojechać od strony Konina należy jechać autostradą A2 w kierunku Poznania, a następnie zjechać na Krzesiny (zjazd na DW433). Dalej kontynuować podróż drogą wojewódzką 433, a następnie DW196 aż do Owińsk. Jadąc z południa kraju - od strony Kalisza - podróż należy rozpocząć autostradą A2, a następnie = podobnie jak z Konina - zjechać na Krzesiny, kierując się przez DW433 i DW196 do Owińsk.
Podróżując z północy, z Gniezna, zalecana trasa prowadzi drogą E261/S5, następnie DK92 do ulicy Energetycznej w Poznaniu. Stamtąd należy zjechać na drogę wojewódzką 196 w kierunku Owińsk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.