We wtorek, 8 lipca do Polski dotrze niż genueński Gabriel. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przyniesie bardzo duże opady deszczu i burze. Zjawisko najsilniej ma uderzyć w centralną oraz południową część kraju, w tym także w Wielkopolskę.
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Mieszkańcy regionu muszą przygotować się na ulewne deszcze, burze z gradem i wiatr, który może powodować lokalne szkody. Sytuacja może utrzymać się przez kilka dni.
IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami
Już we wtorek nad Wielkopolską mogą przejść gwałtowne burze z intensywnym deszczem, wiatrem i gradem. Synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego, konińskiego, kolskiego, tureckiego, pleszewskiego, kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego oraz dla miast Konin i Kalisz.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie grad - informuje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniono na 80%. Alert obowiązuje dziś, 8 lipca w godzinach od 12:00 do 20:00.
Niż genueński. Ulewy w południowej i wschodniej Wielkopolsce
Prócz burz, spodziewane są wyjątkowo ulewne deszcze, które sprowadzi wspomniany niż genueński. Intensywnie padać ma aż do czwartku, 10 lipca. Opady prowadzić do powodzi błyskawicznych i lokalnych podtopień.Ostrzeżeniem objęto powiaty: gnieźnieński, słupecki, koniński, kolski, turecki, wrzesiński, jarociński, pleszewski, kaliski, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński oraz miasta Kalisz i Konin.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm - ostrzegają synoptycy.
Największe natężenie opadów prognozowane jest na noc z 8 na 9 lipca (15-40 mm), w ciągu dnia 9 lipca (10-25 mm) oraz na noc z 9 na 10 lipca (10-20 mm). Ostrzeżenie obowiązuje od 8 lipca, od godz. 18:00 do czwartku, 10 lipca, do godz. 8:00.
Alert może zostać zaktualizowany w zależności od rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest niż genueński?
Niż genueński to układ niskiego ciśnienia, który tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej we Włoszech, czyli na południe od Alp. Taki niż niesie ze sobą bardzo wilgotne powietrze znad Morza Śródziemnego i może przemieszczać się na północ, w kierunku Europy Środkowej - w tym Polski.Powoduje intensywne opady deszczu i burze oraz powodzie. Niże genueńskie mogą być bardzo groźne, zwłaszcza gdy poruszają się wolno - wtedy deszcz może padać przez wiele godzin lub dni nad jednym regionem. To właśnie ten niż przyniósł ubiegłoroczną powódź na południu Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.