1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy dotyczące nowego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zostały one wprowadzone na mocy ustawy, którą pod koniec ubiegłego roku podpisał prezydent Andrzej Duda.
Mowa o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat. Jego wysokość wynosi 6.246,13 zł miesięcznie.
Kto musi złożyć wniosek o świadczenie honorowe, a kto otrzyma je z urzędu?
Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenie honorowe będzie przyznawane z urzędu, bez konieczności składania wniosku przez zainteresowaną osobę, pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów. Osoba ubiegająca się o świadczenie musi posiadać polskie obywatelstwo oraz ukończyć 100 lat życia. Dodatkowo, w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym kończy 100 lat, musi mieć prawo do świadczenia, takiego jak emerytura lub renta, wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym.W przypadku osób, które nie otrzymują emerytury ani renty wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Świadczenie honorowe będzie corocznie waloryzowane
Kwota świadczenia honorowego będzie podlegała corocznej waloryzacji, podobnie jak renta i emerytura, a zmiany będą wprowadzane co roku w marcu.PRZECZYTAJ TAKŻE: Tu mogą zjeżdżać piekarze i cukiernicy z całej Polski. W Poznaniu otwarto nowoczesne centrum
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.