reklama

Pierwsze takie osiedle w Wielkopolsce. W Śremie około 200 mieszkań ma być ogrzewanych wodorem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Pierwsze takie osiedle w Wielkopolsce. W Śremie około 200 mieszkań ma być ogrzewanych wodorem - Zdjęcie główne

Umowę na projekt osiedla wodorowego w Śremie podpisano 9 listopada | foto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Śremie podpisano umowę na zaprojektowanie osiedla z kotłownią wodorową - zaopatrującą w ciepło 195 nowych mieszkań. Dodatkowo, powstanie instalacja fotowoltaiczna, zasilająca produkcję wodoru. Do nowych budynków mieszkańcy będą mogli wprowadzić się za około 3 lata.
reklama

Umowę na projekt osiedla na ul. Farnej w Śremie podpisano 9 listopada. To inwestycja Śremskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Gminy Śrem. Ma powstać osiem budynków, w którym urządzonych zostanie 195 mieszkań. Mają być ogrzewane przez kotłownię wodorową. 

- Planowana kotłownia wodorowa będzie częścią pełnego projektu i służyć będzie zapewnieniu ciepłej wody na potrzeby c.w.u i c.o. dla budynków. Jej punktem centralnym będzie rozwijany przez spółkę bezemisyjny kocioł wodorowo-tlenowy wraz z instalacjami przygotowania gazów. Ponadto, infrastruktura obejmie moduł generacji wodoru i tlenu z wykorzystaniem elektrolizerów, układ przygotowania wody do elektrolizy, moduł magazynowania wodoru i tlenu, układy zasilania i sterowania procesami technologicznymi oraz wymiany ciepła - informuje gmina Śrem. 

reklama

Dodatkowo zaplanowano instalację fotowoltaiczną, która ma napędzać produkcję wodoru. Teren wokół budynków zostanie zazieleniony, powstaną też parkingi. Mieszkańcy na nowe osiedle mają wprowadzić się w 2026 roku.

Jeśli inwestycję uda się zrealizować, będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Wielkopolsce. Odważnych zamierzeń władzom gminy Śrem pogratulował obecny przy podpisaniu umowy marszałek województwa - Marek Woźniak. 

- W Japonii mieliśmy okazję widzieć takie osiedla, które wykorzystywały wodór jako element miksu energetycznego, ale były one prototypowe - powiedział Marek Woźniak.

I podkreślił:

- Mam nadzieję, że Śrem stanie się dobrym przykładem dla innych, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatycznych i konieczności przechodzenia na nisko, bądź zeroemisyjne źródła energii. Jest to zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

reklama

PRZECZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama