Reklama

Od kwietnia system eCall będzie obowiązkowym wyposażeniem samochodów

Opublikowano:
Autor:

Od kwietnia system eCall będzie obowiązkowym wyposażeniem samochodów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. eCall. Nowy system eCall od kwietnia. Numer ratunkowy 112. SOS. Centrum Powiadomienia Ratunkowego.

 

 

Od 1 kwietnia obowiązkowym wyposażeniem w samochodach ma być system eCall.

System ma być instalowany standardowo we wszystkich nowych samochodach osobowych (wyposażonych w nie więcej niż 8 miejsc siedzących oprócz fotela kierowcy) oraz dostawczych do 3,5 tony. Celem nowego systemu jest skrócenie czasu powiadomienia służb ratunkowym o wypadku. Dzięki eCall może być nawet o 2,5 tys. mniej ofiar śmiertelnych na drogach.

 

System w samochodzie pozostaje w trybie uśpienia i aktywuje się dopiero w chwili wypadku lub kolizji (eCall wyślę automatycznie powiadomienie, nawet jeśli nie dojdzie do aktywacji poduszek powietrznych). System pobiera informacje automatycznie lub ręcznie z różnych czujników samochodu, np. z akcelerometru.

 

 

eCall można użyć nawet, jeśli sami nie jesteśmy uczestnikami wypadku. Wystarczy, że w momencie, w którym dostrzeżemy zagrożenie wciśniemy przycisk "SOS". Zostaniemy wtedy połączeni z najbliższym Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czyli numerem 112. Do centrum zostaną wysłane informacje o położeniu pojazdu, numerze identyfikacyjnym samochodu, czasie zdarzenia, kierunku jazdy oraz liczbie pasażerów.

 

17 wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego wyposażono już w sprzęt przystosowany do współpracy z systemami eCall. Tę inwestycję zrealizowano już w październiku 2017 r. Usługa będzie dostępna za darmo. Połączenie z numerem alarmowym 112 ma być również bezpłatna, tak jak obecnie w przypadku telefonów komórkowych.

 

System eCall jest uniwersalny, przez co można go samemu zainstalować w samochodach sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat. Wystarczy, że samochód będzie wyposażony w gniazdo zapalniczki, do którego będzie można przymocować specjalny moduł przypominający wyglądem zwykłą ładowarkę samochodową.

W tym urządzeniu zamontowano Bluetooth oraz zestaw czujników wraz mikrokontrolerem. Sprzęt analizuje takie parametry jak przyspieszenie, hamowanie czy pokonywanie zakrętów. W przypadku zarejestrowania wartości odstających od normy, moduł aktywuje aplikację w telefonie i łączy się z numerem 112. Do prawidłowego działania systemu niezbędne jest trwałe połączenie telefonu z modułem.

 

Moduł, który opracował Bosh można kupić w internecie za kilkadziesiąt złotych. Istnieją również droższe rozwiązania, które montuje się jako tzw. czarne skrzynki, ale za nie trzeba zapłacić około 1000 złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE