Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstaje w Poznaniu, aby w nowoczesny sposób opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan. To miejsce pamięci, które stanie się jednym z najważniejszych punktów na mapie regionu, podkreślającym rolę powstańców w odzyskaniu niepodległości.
Teraz każdy mieszkaniec Wielkopolski może zostać częścią tego przedsięwzięcia, kupując cegiełkę, której dochód zasili budżet budowy oraz wystawy stałej.
Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków, nie tylko potomków powstańców, chciałoby mieć swój wkład w budowę Muzeum upamiętniającego tak znaczącą część historii naszej Ojczyzny. Sądzimy, że będzie to unikalna pamiątka z czasu, gdy rodzi się okazały gmach, w którym już niedługo w nowoczesny sposób będziemy opowiadać historię, z której jesteśmy dumni i która zbudowała naszą tożsamość - mówi Marszałek Marek Woźniak.
Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Kolejne etapy inwestycji
Budowa nowoczesnego muzeum przy Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej, trwa od stycznia 2024 roku. Rozpoczęto ją od rozbiórek i prac ziemnych, a w lutym 2024 roku, w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, wmurowano kamień węgielny pod fundamenty obiektu.
Prace postępują zgodnie z harmonogramem obejmując kolejne etapy budowy oraz działania związane z przygotowaniem wystawy stałej - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Obecnie trwają prace nad podziemnymi konstrukcjami, w tym rotundą o rozpiętości około 30 metrów. Do końca 2025 roku planowane jest zamknięcie stropu podziemnej części muzeum oraz ukończenie konstrukcji dwóch z czterech budynków naziemnych wraz z kamienną elewacją.
Budżet całkowity inwestycji wynosi ponad 388 mln złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazuje na ten cel 222 miliony złotych, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego ponad 155 miliona złotych. Na wcześniejszych etapach, pracach projektowych, Miasto Poznań zaangażowało blisko 6 mln zł - przekazuje UMWW.
Planowane zakończenie budowy i testowe uruchomienie wystawy przewidziane jest na połowę 2027 roku.
Jakie wystawy znajdą się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego?
Sercem nowego muzeum będzie wystawa stała, dziesięciokrotnie większa od obecnej, mieszczącej się w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. Opowie o 200 latach wielkopolskiej drogi do niepodległości.
Modułowo tworzona ekspozycja będzie miała charakter narracyjny. Jej siłą będzie kolekcja ponad 2 tys. oryginalnych, często unikatowych eksponatów, wzmocniona i uzupełniona o nowoczesne urządzenia i techniki wykorzystywane we współczesnym muzealnictwie oraz efektowną scenografię - informje Urząd Marszałkowski.
Ekspozycja, zaprojektowana przez firmę Trias AVI, będzie nie tylko miejscem pamięci, ale również interaktywnym doświadczeniem, które zaangażuje zwiedzających w historię bohaterstwa Wielkopolan. Nowe muzeum zyska także własne logo - rozetkę w kształcie trefla, nawiązującą do symboliki Powstania Wielkopolskiego.
Wielkopolanie mogą wesprzeć budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprezentował cztery wzory kolekcjonerskich cegiełek, dzięki którym można wesprzeć budowę muzeum. Dostępne nominały to: 100, 200, 500 i 1000 złotych. Każdą cegiełkę zdobi wizerunek zasłużonych dla powstania: 1. Pułku Strzelców Wielkopolskich, gen. Stanisława Taczaka, gen. Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Dochód ze sprzedaży cegiełek, ale i certyfikatów, których wartość przekracza wysokość nominałów w formie cegiełek, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie budowy, ale i stworzenie atrakcyjnej wystawy stałej oraz wzbogacenie kolekcji muzealiów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości – dodaje Marek Woźniak.
Każdy darczyńca, który wyrazi na to zgodę, zostanie uwieczniony w Wirtualnej Księdze Pamiątkowej Darczyńców.
Jak nabyć cegiełkę na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego?
Cegiełki, wydrukowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na zabezpieczonym papierze, można nabyć online - TUTAJ - jak i stacjonarnie w:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Poznań Stary Rynek – Odwach
- Muzeum Armii „Poznań” – Cytadela, Poznań
- Muzeum Uzbrojenia – Cytadela, Poznań
- Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec – 1956, ulica Św. Marcin 80/82, Poznań
- Centrum Informacji Turystycznej PLOT (Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna), Poznań, Stary Rynek 59/60,
- Punkt Obsługi Klienta OK Poznań, MTP ul. Głogowska 16, otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 (vis a vis Dworca Zachodniego)
Dodatkowo, dla instytucji i samorządów przewidziano specjalne certyfikaty wsparcia, które można nabyć w dowolnej wysokości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.