Reklama

Od 1 października bez paszportu nie wjedziesz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Od 1 października bez paszportu nie wjedziesz - Zdjęcie główne

Od dzisiaj to dokument obowiązkowy | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 października 2021 roku wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące podróżowania do UK. Do tej pory mogliśmy podróżować do UK "na dowodzie osobistym", czyli tak, jak to miało miejsce przed Brexitem, ale teraz radykalnie się to zmieni. Poznajcie nowe zasady, bo obowiązują od dziś!

Obywatele krajów Unii Europejskiej (w tym oczywiście Polacy), mieszkańcy krajów EOG i Szwajcarzy nadal mogą podróżować do Wielkiej Brytanii na wakacje lub krótkie wycieczki bez konieczności posiadania wizy. Jednak już od dziś, 1 października 2021 r., by przekroczyć granicę brytyjską muszą jednak posiadać ważny unijny paszport. To kolejny etap odłączenie Wysk od UK po Brexicie. Zasady te obowiązuja również dla członków rodziny obywatela EOG lub Szwajcarii.

Jak czytamy na oficjalnej polskiej stronie rządowej

- Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

 

Podróż do UK? Już nie "na dowodzie osobistym"

Od tej reguły, która wchodzi w życie już dziś obowiązują jednak pewne wyjątki. Jakie? Przede wszystkim Polacy, którzy posiadają już status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie polskiego dowodu osobistego na brytyjskiej granicy będą mogły legitymować się swoim dowodem. Taka opcja będzie możliwa (co najmniej) do końca 2025 roku.

 

Jakie są inne odstępstwa od regulacji?

Jakie są inne wyjątki? Oto wyszczególniona lista tych, którzy po 1 października nie będą musieli okazać na granicy paszportu. Są to:

 • osoby, które złożyły wniosek w ramach EU Settlement Scheme, ale nie otrzymały jeszcze decyzji
 • osoby mające zezwolenie rodzinne w ramach EU Settlement Scheme
 • osoby mające zezwolenie dotyczące pracownika przygranicznego
 • osoby mające zezwolenie S2 Healthcare Visitor
 • osoby dostarczające usługi w roli Swiss Service Provider
 • osoby mające pozwolenie na pracę przygraniczną.

Mogą zapytac o powód wizyty

Wprawdzie wizy w Wielkiej Brytanii jeszcze nas nie obowiązują, to już od 1 października przy wjeździe na Wysp - poza obowiązkowym paszportem unijnym- będziesz musiał podać powód wizyty. Pracownicy Border Force od dziś mają prawo poprosić cię o udowodnienie, że:

 • odwiedzasz UK w celach turystycznych
 • jesteś w stanie utrzymać siebie i osoby pozostające na twoim utrzymaniu podczas podróży (lub uzyskać fundusze od kogoś innego na wsparcie)
 • zorganizowałeś zakwaterowanie na czas swojego pobytu
 • jesteś w stanie zapłacić za swój powrót lub dalszą podróż (lub masz fundusze od kogoś innego)
 • po zakończeniu wizyty opuścisz Wielką Brytanię.

Służbowo bez wizy ale...

Jeśli jesteś obywatelem krajów należącego do UE, EOG lub Szwajcarii podróżującym do Wielkiej Brytanii w ramach krótkiej podróży służbowej, nie musisz ubiegać się o wizę. W ramach nowego brytyjskiego systemu imigracyjnego możesz nadal odwiedzać w większości przypadków możesz pozostać w UK do 6 miesięcy. Możesz uczestniczyć w szerokiej gamie działań, w tym w działaniach związanych z prowadzeniem biznesu, takich jak spotkania, eventy i konferencje. W tym okresie możesz wielokrotnie przekraczać brytyjską granicę.

 

Jednak jest kilka „ale”. Jako osoba przyjeżdżająca w celach biznesowych do UK nie możesz:

 • wykonywać płatną lub nieodpłatną pracę dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona
 • odbyć praktyki lub stażu
 • sprzedawać towarów lub dostarczać usług

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy