Reklama

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy. Sprawdź, co się zmieniło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy. Sprawdź, co się zmieniło  - Zdjęcie główne

foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 czerwca w życie weszły nowe przepisy w ruchu drogowym. Duże zmiany dla kierowców.

Już od wtorku (1 czerwca) zaczęły obowiązywać nowe przepisy dla kierowców.  Zmiany dotyczą m.in. pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed przejściem. Kończą się też tzw. podwójne limity prędkości. 

Do tej pory kierowca, który zbliżał się do przejścia dla pieszych musiał zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na zebrze. Teraz kierujący pojazdem będzie musiał zmniejszyć prędkość przez przejściem dla pieszych tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo idących oraz ustąpić im pierwszeństwa. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.  

Zostały zmienione również limity prędkości w terenie zabudowanym. Teraz bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Przypominamy, że dotychczas było to 50 km/h w dzień oraz 60 km/h w godzinach 23.00-5.00. Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym obowiązywał limit prędkości, który pozwalał na szybszą jazdę w nocy. 

 Od początku grudnia podczas policyjnej kontroli kierowca nie musi mieć także dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Natomiast dane kierowcy będą przez funkcjonariuszy sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców (CEPiK). Za to kierowcy mogą sobie sprawdzić, jak wygląda ich dokument w statusie - czy jest wydany, zatrzymany, aktualny itp. Wraz z wejściem nowych przepisów pojawiły się również zmiany w aplikacji mObywatel, gdzie tym razem będzie można korzystać z mPrawo Jazdy. W aplikacji znajdują się m.in. marka oraz model samochodu, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny oraz termin badania technicznego. Dodatkowo pojawia się tam również licznik punktów karnych, które pozwala na cyfrowe kontrolowanie stanu konta za drogowe przewinienia.

 - Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz zrobiliśmy kolejny krok - będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu - powiedział wówczas minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Warto pamiętać, że zwolnieni z obowiązku posiadania prawa jazdy w wersji fizycznej są tylko kierowy, którzy mieli wydane prawo jazdy w Polsce. Kierowcy z zagranicznymi - np. ukraińskimi lub brytyjskimi uprawnieniami nadal muszą je mieć przy sobie.

Nowe przepisy dotyczą również zakazu zbyt bliskiego odstępu między samochodami na drogach ekspresowych oraz autostradach, czyli tzw. jazda „na zderzak”. Odstęp między pojazdami ma nie być mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się pojazd. 

Jeśli będziemy poruszać się z prędkością 120 km/h powinien jechać w odległości 60 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy