Reklama

Reklama

Obcokrajowcy opanowali rynek pracy w Wielkopolsce. Jest ich już 50 tysięcy

Opublikowano: sob, 23 cze 2018 14:24
Autor:

Obcokrajowcy opanowali rynek pracy w Wielkopolsce. Jest ich już 50 tysięcy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wielkopolska. Praca w Wielkopolsce. Obcokrajowcy w Wielkopolsce. Emigracja zarobkowa w Wielkopolsce

Oficjalne dane pokazują, że szybko przybywa w Polsce obcokrajowców, którzy tu pracują i prowadzą swoje firmy. Jak podaje ZUS wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prawie 73 procent to obywatele Ukrainy.

 

 

To oczywiście ci wszyscy, którzy w naszym kraju przebywają legalnie i pracują. Niektóre szacunki co do szarej strefy wskazują, że emigrantów szukających zatrudnienia w Polsce może być drugie tyle.

W 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców w Polsce przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już prawie 494 tysięcy. Przeszło połowa z nich (ok. 282 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 18,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu.

 

 

Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią prawie 73 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich prawie 27,5 tysiąca. Kolejni są Wietnamczycy (ponad 8 tys.), obywatele Mołdawii (7,7 tys.) i Rosji (6,9 tys.) – informuje ZUS.

 

- Bardzo cenny dla naszego systemu ubezpieczeniowego jest fakt, że cudzoziemiec zatrudniony przez polskiego pracodawcę na terenie naszego kraju, podlega polskim ubezpieczeniom społecznym i tu opłaca składki – podkreśla Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika.

 

W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 47,7 tysięcy obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca). Największą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy (39,7 tys.), Białorusini (1,5 tys.), obywatele Mołdawii (647) oraz Bułgarii (398). Większość z nich ma umowę o pracę. W regionie jest też ponad 1200 cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. W tej grupie również najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów, Bułgarów, Wietnamczyków i Niemiec.

Na terenie Południowej Wielkopolski (dane ZUS Ostrów Wlkp.) na zgłoszonych do ubezpieczeń jest 15 tys. obcokrajowców (w 2016 było to 7200). Zdecydowana większość pochodzi z Ukrainy (13,5 tys.), Białorusi (339), Mołdawii (168) i Bułgarii (55).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Maciek

  Najlepiej żeby kilka te milionów Ukraińców, Białorusinów itp. zostało na stałe w Polsce - żeby się osiedlili, otrzymali stały pobyt lub obywatelstwo, kupili mieszkania, założyli rodziny i pracowali uczciwie. Bez imigracji Polskę i Polaków czeka kiepska przyszłość - bez ludzi do pracy będzie bida z nędzą. Lepsi Ukraińcy, Białorusini, inni Europejczycy, nawet Azjaci lub Latynosi, niż Muslimy. Wszyscy, oprócz Muslimów, w miarę bezproblemowo odnajdą się w polskim społeczeństwie. Dlatego wszyscy z rozsądkiem powinniśmy popierać kontrolowaną emigrację do Polski ze wszelkich kierunków prócz z krajów muzułmańskich.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -1

  nick

  Nie ma się z czego cieszyć.Do naszych nie ma pracy a do obcokrajowców jest.Państwo się obudzi jak trzeba będzie im emerytury płacić które wydawać będą w swoim państwie.Nasze dzieci pracować będą na ukrainców emerytury.

 • 3 lata temu | ocena +6 / -3

  Marta

  Emerytura emeryturą. Państwo swoim 500+ rozleniwiło społeczeństwo . Dzieci się uczą od rodziców ;wychowanie i wartości wynoszą z domu. Za kilka lat takie dziecko również będzie chciało być pasożytem państwowym ,zamiast pójść do pracy i zarabiać . Taki dodatek to zastrzyk gotówki Mam na myśli taka rodzinkę która uważa ze się nie opłaca iść do pracy Aa co będzie jak 500+ nie będzie ?Dzieci oddadzą czy zabija ?!

 • 3 lata temu | ocena +0 / -3

  Back

  Do orły tak masz rację państwo jest od zabierania i skazywania do Korei cioto sobie leć jak ci źle

 • 3 lata temu | ocena +9 / -5

  zbierają na wakacje

  500+/ Nauczycielka pyta ucznia z rodziny wielodzietnej dlaczego przychodzisz na lekcje bez przyborów ? Odpowiedź ucznia ....bo zbieramy na wakacyjny wyjazd.

 • 3 lata temu | ocena +9 / -6

  Siema

  Trzeba powiedziec ze oni robia a nasi zyja za 500 +

 • 3 lata temu | ocena +34 / -7

  ooo

  Efekt 500+. Nie opłaca się pracować za najniższą, bo przekroczy się kilka groszy dochód i dodatkowa kasa się nie należy. W tym kraju opłaca się tylko być nierobem z minimum 4 dzieciaków. Powstała nowa klasa ludzi, którzy żyją z pomocy od państwa, uważają że wszystko się im należy. Szkoda, że normalni muszą na nich pracować, żeby samemu coś więcej mieć. Nie mogą sobie pozwolić na własne dzieci, ale obce muszą utrzymywać. Ogólnie mam gdzieś patoli i innych wyłudzaczy zasiłków, ale jeżeli takim nierobom się poprawiło to ja też chcę mieć lepiej, a nie poziom się wyrównał, jednak ja rano idę do pracy, a nierób po piwo.