Dzięki programowi „Dostępna przestrzeń publiczna”, Piła zyskała nowy plac zabaw przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Inwestycja o wartości ponad 700 tysięcy złotych została sfinansowana głównie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Plac zabaw powstał w rejonie ulic Salezjańskiej, Złotej i Mickiewicza i służy najmłodszym mieszkańcom miasta, gwarantując im nie tylko miejsce do zabawy, ale także przestrzeń do rehabilitacji.
W jaki sposób plac zabaw przystosowany jest dla dzieci z niepełnosprawnością?
Plac zabaw w Pile został wyposażony w specjalistyczne urządzenia dostosowane do potrzeb dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Wśród sprzętów znajdują się bujaki, huśtawki, tablice interaktywne oraz karuzela i urządzenie wielofunkcyjne, z których mogą korzystać dzieci poruszające się na wózkach. Teren został wyłożony bezpieczną nawierzchnią, co minimalizuje ryzyko urazów, a dodatkowo wyznaczono strefy roślinne i sensoryczne.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej integrację ruchową i społeczną dzieci z niepełnosprawnościami, poprzez wspólną zabawę i przebywanie w przestrzeni gwarantującą bezpieczną zabawę na dedykowanych urządzeniach zabawowych wraz z rehabilitacją poprzez obcowanie w sensorycznych kącikach tematycznych - informuje Urząd Miasta Piły.
Dalsza część tekstu pod grafiką ↓
ŹRÓDŁO: Urząd Miasta Piły
Ponad 330 roślin i ścieżka sensoryczna rozwijaja zmysły dzieci
Nieodłącznym elementem placu zabaw jest także bogata roślinność, która tworzy przyjazne otoczenie sprzyjające rehabilitacji sensorycznej. Posadzono ponad 330 roślin, w tym zioła takie jak tymianek, estragon, rozmaryn oraz lawenda. Rośliny zostały podzielone na strefy, dzięki czemu dzieci mogą poznawać różne tekstury i zapachy.W strefie traw posadzono takie gatunki jak rozplenica japońska, imperata cylindryczna, konwalik nieger oraz kostrzewa miotlasta. W strefie faktur można natomiast podziwiać aukubę japońską, tujkę globosę oraz laurowiśnię. Dodatkowo zasadzono osiem drzew, w tym klony i sosny.
Powstała również ścieżka sensoryczna, wyłożona korą, szyszkami i żwirem, co umożliwia dzieciom poznawanie różnorodnych faktur podczas spaceru.
ŹRÓDŁO: Urząd Miasta Piły
PRZECZYTAJ TAKŻE: Maltanka kończy sezon na poznańskich torach. W ten weekend ostatnia szansa na przejażdżkę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.