Reklama

Nowe dowody osobiste - z odręcznym podpisem i odciskami palców. Już od listopada. Skąd zmiany?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nowe dowody osobiste - z odręcznym podpisem i odciskami palców. Już od listopada. Skąd zmiany? - Zdjęcie główne

Od 7 listopada zmiany w dowodach osobistych - będziemy mieli warstwę z odciskami palca i własnoręcznym podpisem | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to elementy, które wkrótce znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych.

Nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną rząd wprowadza od 7 listopada. Następnego dnia, od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o ich wydanie - tak zapowiadali przedstawiciele ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod koniec września. Wszystko wskazuje na to, że te plany wejdą w życie. 

Nowe dowody z odciskami palca - skąd taki pomysł?

Będziemy mieć nowe dowody - z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Skąd takie zmiany? To efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 20 czerwca 2019 r. Teraz Polska powinna dostosować dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.
Przypomnijmy,  dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z powodu zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. Jak przekonuje rząd, ten problem został już rozwiązany.

Nowe dokumenty lepiej zabezpieczone

Nowe dowody osobiste będą lepiej zabezpieczone - to za sprawą odcisków palców zamieszczonych w warstwie elektronicznej dokumentów, a także uwidocznionego podpisu posiadacza. Nowy wzór dokumentu tożsamości z drugą cecha biometryczną zostanie wprowadzony 7 listopada. W ogólnopolskim serwisie rządowym Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA i Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM wyjaśniają, że odciski palców będą znajdowały się w warstwie elektronicznej dowodu osobistego oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych. W momencie odebrania dowodu przez obywatela albo, gdy obywatel nie odbierze dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie) będą automatycznie usuwane z rejestru.

Wiceminister Paweł Szefernaker na portalu rządowym przedstawił szczegóły nowych rozwiązań.

- Dowody osobiste będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców -powiedział.

Przedstawiciele rządu podkreślili, że Polacy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych.

- Zapewniam, że sprzęt, który będzie wykorzystywany, gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych – zaznaczył Janusz Cieszyński,sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. 

Nowe dowody osobiste, nowy sprzęt. I dwumiesięczny poślizg

Odciski palców mają być odwzorowywane w urzędzie, czyli analogicznie do wydawania paszportów. Stąd też była konieczność zakupienia właściwego sprzętu. I tu pojawiły się problemy, które spowodowały dwumiesięczny poślizg. Pierwotnie bowiem nowe dokumenty miały być wdrażane od początku sierpnia.

- Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa - wyjaśnił minister Cieszyński. - Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe, dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych - dodał.

Pod koniec września zakończyło się postępowanie w sprawie zakupu czytników linii papilarnych, które mają umożliwić wydawania dowodów osobistych z odciskami palców. Ministerstwo gwarantuje, że obecnie urządzenia te spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. Skanery przystosowane do nowego rodzaju dokumentów podobno trafiły już do kilku tysięcy gmin – w sumie dostarczono dokładnie 7450 skanerów do 2479 lokalizacji. W pierwszej połowie października rozpoczęła dostawa 335 mobilnych stacji urzędników. umożliwią one oddanie odcisków palców w sytuacji szczególnej, przez osoby, które nie będą mogły osobiście lub samodzielnie dotrzeć do urzędu gminy. Stacja będzie do nich podjeżdżać.

Nowy dowód osobisty. Inne zmiany

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Jest jeszcze jedna zmiana. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Bez wymieniania dotychczasowych dowodów

Woele osób pyta czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobiste? Nie, dotychczasowych, ważnych dowodów nie trzeba będzie wymieniać. Będzie można z nich korzystać do czasu, aż minie ich ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 7 listopada lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Zgodnie z komunikatem ministra cyfryzacji wprowadzenie rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowego dowodu osobistego zostało zaplanowane na 7 listopada 2021 r. Oznacza to, że od poniedziałku, 8 listopada, w urzędach mieszkańcy będą mogli składać już wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji.Ale uwaga! Po nadchodzących zmianach z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Ale z drugiej - nowy rodzaj dokumentu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

Mówiąc wprost, z chwilą wejścia nowych przepisów w życie niemal zupełnie skończy się możliwość składania wniosków o dowód osobisty za pośrednictwem internetu (z furtki tej będą mogły korzystać wyłącznie osoby do 12. roku życia i te, od których nie będą pobierane odciski palców). Cała reszta będzie musiała osobiście pofatygować się do miejscowego urzędu gminy, by dać urzędnikom szansę na pobranie odcisków palców.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy