reklama

Niezwykłe zajęcia w Gołuchowskim Ośrodku Turystyki i Sportu. To było wydarzenie na dużą skalę [ZDJĘCIA i FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykłe zajęcia w Gołuchowskim Ośrodku Turystyki i Sportu. To było wydarzenie na dużą skalę  [ZDJĘCIA i FILM] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
86
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Tego jeszcze w Gołuchowie nie było. Na terenie miejscowego Ośrodka Turystyki i Sportu odbyły się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa, w których uczestniczyli studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne Uniwersytetu Kaliskiego.
reklama

Inicjatywa zorganizowania zajęć edukacyjno – profilaktycznych powstała podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prakseologia w naukach o bezpieczeństwie”, w której uczestniczyli główni organizatorzy zajęć – Dominik Kołaski – Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gołuchowie, doktorant Uniwersytetu Kaliskiego oraz dr inż. Izabela Nowaczyk – prorektor ds. naukowych Wyższej Szkoły Pedagogiczno – Technicznej w Koninie. 

- Celem zorganizowanych zajęć było pozyskanie przez studentów wiedzy w zakresie funkcjonowania podmiotów realizujących zadania w obszarze bezpieczeństwa a także nabycie umiejętności praktycznych związanych z pracą tych podmiotów. Organizowane zajęcia pozwoliły również ukazać uczestnikom interdyscyplinarny wymiar bezpieczeństwa z jednoczesnym uwzględnieniem szans, wyzwań i zagrożeń, które determinują potrzebę podejmowania działań zmierzających do jego zapewnienia - opowiada Dominik Kołaski. 

Zajęcia zorganizowane zostały przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Wielkopolskiego Oddział Środowiskowy w Gołuchowie we współpracy z czterema Uczelniami Wyższymi: Uniwersytetem Kaliskiem;  Wyższą Szkołą Pedagogiczno – Techniczną w Koninie;  Europejską Uczelnią Nauk Medycznych i Społecznych w Warszawie oraz Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa 

To było wydarzenie na dużą skalę. Wzięły w nim  udział niemal wszystkie podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa, a mianowicie: Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie, Ochotnicza Straż Pożarna w Gołuchowie, Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie,  16. Batalion Remontu Lotnisk im. gen. Stanisława Taczaka w Jarocinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Mosinie, Pleszewskie Centrum Medyczne,  Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych;,  Ochotnicze Ratownictwo Wodne Fala i Klub Płetwonurków Bursztyn L.O.K Kalisz; Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gołuchowie, a nawet  instruktor jazdy konnej.

W zajęciach udział wzięli również rektorzy uczelni wyższych, profesorowie, nauczyciele akademiccy z uczelni zaangażowanych w ich realizację, a także samorządowcy i przedstawiciele poszczególnych podmiotów realizujących zajęcia oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w Gołuchowie.

W ramach zorganizowanych zajęć uczestnicy w pierwszej kolejności wysłuchali wykładu wygłoszonego przez płk rez. dr inż. Waldemara Zakrzewskiego na temat „Zagrożeń bezpieczeństwa generowanych przez niewybuchy i niewypały”. Następnie studenci podzieleni zostali na grupy i rozpoczęli zajęcia praktyczne pod czujnym okiem poszczególnych podmiotów je realizujących.

Studenci mieli możliwość zamienić się w funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, żołnierzy, płetwonurków, ratowników medycznych i wodnych, opiekunów psów tropiących i ratowniczych i inne osoby, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Wykonywali czynności takie jak, m.in. zwijanie i rozwijanie linii gaśniczej, wytworzenie zasłony wodnej w postaci kurtyny wodnej, ratowanie osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym z uwzględnieniem rozcinania samochodu przy pomocy sprzętu ratowniczego holmatro. Była też nauka pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia krwotoków, np. spowodowanych raną postrzałową (z wykorzystaniem trenażera do ran i sztucznej krwi) oraz w sytuacji zakrztuszeń (z wykorzystaniem kamizelki do zakrztuszeń).

Ale to nie wszystko. Była też wojskowa musztra, nauka obsługi inżynieryjnych robotów wojskowych, nauka nurkowania i pomocy osobie tonącej. Uczestnicy poznali również tajniki związane ze szkoleniem psów tropiących i ratowniczych. Mięli możliwość poznania i wydawania komend takim psom, a także uczestniczyli w zajęciach praktycznych związanych z ratowaniem człowieka oraz próbą ucieczki przed psem policyjnym.

Ponadto  wysłuchali prelekcji funkcjonariuszy policji z zakresu bezpieczeństwa oraz dzięki alkogooglom mogli przekonać się, jak zachowuje się człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. Studenci skorzystali również z
okazji poznania sprzętu będącego do dyspozycji ratowników wodnych (np. pas ratowniczy węgorz, bojka ratownicza, koło ratownicze, plecak ratowniczy, pagaj, kołowrót ratowniczy, kamizelki ratownicze, rzutka ratownicza) i możliwości popływania po gołuchowskim jeziorze łodzią lub kajakiem. 

 - Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o konieczności realizowania tego typu przedsięwzięć aby umożliwić uczestnikom praktyczne odzwierciedlenie działań podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa przez różne podmioty funkcjonujące w przedmiotowym obszarze. Warto podkreślić, że zajęcia te nie odbyłyby się bez ścisłej współpracy wszystkich osób zaangażowanych w ich realizację oraz sponsorów, dzięki którym wszyscy uczestnicy mięli możliwość zjeść ciepły posiłek oraz słodkie wypieki  - podsumowuje Dominik Kołaski. 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama