Reklama

Niedziele handlowe 2023. Czy w ten weekend zrobimy zakupy? Sprawdź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku spośród 53 niedziel, siedem będzie handlowych. Sprawdź, kiedy zrobisz niedzielne zakupy, a kiedy możesz o tym zapomnieć.

Przed nami 29 stycznia - pierwsza z siedmiu niedziel handlowych w 2023 roku. Oznacza to, że zakupy zrobimy nie tylko w osiedlowych sklepach czy marketach, które formalnie stały się klubami czytelnika albo bibliotekami. W najbliższą niedzielę - bez konieczności obchodzenia przepisów - otwarte będą również duże centra handlowe czy markety budowlane.

Które niedziele w 2023 roku są handlowe?

Kolejna okazja do zakupów w niedzielę pojawi się dopiero za dwa miesiące, a dokładnie 2 kwietnia, czyli tydzień przed świętami Wielkanocy. Następna przypada 30 kwietnia, czyli kilka dni przez długim majowym weekendem, a kolejne:

  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia,
  • 17 24 grudnia, czyli w Wigilię.
I tu trzeba zaznaczyć, że tego ostatniego dnia sklepy - zgodnie z ustawą - nie będą mogły być czynne dłużej niż do godziny 14.00. To pierwsza taka sytuacja, odkąd wprowadzono ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Dlatego też śmiało możemy powiedzieć, że w roku 2023 tak naprawdę mamy... 6 i pół handlowych niedziel. 

Tam zrobisz zakupy również w niehandlową niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w 2018 roku. Zabiegały o to między innymi NSZZ "Solidarność" i Kościół. Mimo zakazu wiele sklepów, również dyskontów, znalazło sposób, aby obejść ustawę. Jak? Sklepy stawały się np. placówkami, gdzie można odebrać paczki i przesyłki.

1 lutego 2022 roku weszły w życie przepisy zaostrzające zakaz handlu w niedzielę. Od tego dnia nie można już prowadzić handlu pod szyldem "placówki pocztowej". Nie oznacza to jednak, że handlowcy nie znaleźli kolejnej furtki.

W niedziele czynne są np. prawie wszystkie Żabki. Wybierając się tam na zakupy, musimy jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół. W związku z tym, że działają one na zasadach franczyzy, w części za ladą stają się sami franczyzobiorcy - i tu powinniście zrobić zakupy, płacąc zarówno kartą, jak i gotówką - ale w części są czynne tylko kasy samoobsługowe, a to oznacza, że za zakupy zapłacimy tylko kartą!

Otwarte są również markety sieci Intermarche, które stały się klubami czytelnika. Czynne są również osiedlowe sklepy, gdzie klientów obsługuje właściciel lub ktoś z jego rodziny. 

Przeczytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy