Reklama

Poznań walczy ze szczurami. Będzie obowiązkowa deratyzacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Poznań walczy ze szczurami. Będzie obowiązkowa deratyzacja - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznań, podobnie jak inne miasta, ma problem ze szczurami. Dlatego z początkiem kwietnia w stolicy Wielkopolski rusza kolejna akcja deratyzacji. Rozłożone zostaną trutki, na które powinny szczególnie uważać osoby spacerujące ze zwierzętami.

W Poznaniu deratyzację przeprowadza się dwa razy w roku. Wszystko po to, by ograniczyć populację szczurów w mieście, ale także ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, które przenoszą.

W których miejscach w Poznaniu deratyzacja jest konieczna?

Deratyzacja powinna przede wszystkim zostać wykonana w miejsach związanych z branżą spożywczą lub gastronomią. Urząd Miasta Poznania wymienia: budynki zabudowy lokalnej, punkty gastronomiczne, sklepy, targowiska, szpitale, hotele, placówki oświatowe, domy pomocy społecznej.

- Zgodnie z prawem, właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości - podaje Urząd Miasta Poznania.

Mieszkańcy natomiast powinni zwrócić uwagę na to, by resztki jedzenia zawsze wyrzucać do pojemników, a nie na trawniki. Nie powinno się też dokarmiać ptaków chlebem.

- Wydział Gospodarki Komunalnej, koordynujący całą akcję, przygotował poradnik deratyzacyjny, który zawiera praktyczne wskazówki w zakresie skutecznego sposobu prowadzenia działań  - materiał jest dostępny do pobrania na stronie internetowej WGK. Podane są tam także miejsca, do których można oddawać opakowania po trutkach - tłumaczy UM Poznań.

Uwaga na trutki na gryzonie

Poznański magistrat wyjaśnia, że w pobliżu trutek trzeba umieścić napisy ostrzegawcze. 

- Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury - podaje UM Poznań.

Osoby, które spacerują ze zwierzętami powinny zwracać uwagę na to, gdzie trutki są wyłożone, ale także na padłe gryzonie (gdy spożyją preparat, mogą być źródłem wtórnego zatrucia dla zwierząt).

Jak długo potrwa deratyzacja w Poznaniu?

Akcja potrwa od 1 do 30 kwietnia 2023 roku.

- Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia. Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać - wyjaśnia UM Poznań.

Właścicieli i zarządców nieruchomości będą kontrolować: funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania i służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy