Reklama

Niebezpieczne burze z gradem! Synoptycy ostrzegają

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczne burze z gradem! Synoptycy ostrzegają  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Niebezpieczna sytuacja pogodowa w centralnej Polsce. W najbliższy weekend mogą wystąpić obfite opady gradu i niebezpieczne burze.

 

 

 

Stowarzyszenie Sieć Obserwatorów Burz poinformowało dzisiaj o potencjalnym zagrożeniu, jakie może wystąpić m.in. w województwie wielkopolskim. W południowej części naszego województwa przewiduje się wystąpienie burz z gradem drugiego stopnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 85%.

 

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Ostrzeżenie obejmuje powiat kępiński, ostrzeszowski, kaliski, turecki, kolski, koniński, pleszewski, ostrowski, słupecki, gnieźnieński, śremski, średzki, poznański, leszczyński, kościański, jarociński, krotoszyński, rawicki, gostyński, wrzesiński.

Za pośrednictwem Facebook’a o zagrożeniach poinformowało również Stowarzyszenie Sieć Obserwatorów Burz, którzy udostępnili specjalną mapę wraz z legendą.

 

 

- W piątek sytuację w Polsce kształtować będzie system frontów, rozpiętych pomiędzy dwoma niżami. Front ciepły przyniesie kontynuację deszczowej aury na północy kraju, oraz napływ rozgrzanego, zasobnego w wilgoć powietrza w pozostałej części Polski. Z kolei front chłodny wczesnym popołudniem wkroczy od zachodu, niosąc przed sobą linię zbieżności wiatru. To właśnie na nich spodziewamy się rozwoju większości piątkowych zjawisk burzowych. Kombinacja ciepłego i wilgotnego sektora niżu, sam układ niskiego ciśnienia, oraz dość szybko przemieszczającego się frontu same w sobie są oznaką możliwych burz. Dodatkowe wspomaganie w postaci istotnych uskoków wiatru i zwiększonej wirowości troposfery pozwolą na ich lepszą organizację, oraz na powstanie dość licznych superkomórek. W późniejszych godzinach spodziewamy się wykształcenia większych klastrów, bądź układów burzowych o znacznej sile. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, nawalne opady i możliwe trąby powietrzne. Niestety wiele wskazuje, że możliwe jest uformowanie się więcej niż jednego leja - czytamy prognozę burz na piątek (10 lipca) w poście obserwatorów na FB.

 

 

 

Legenda:

DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Od godzin przedpołudniowych spodziewamy się rozwoju licznych komórek opadowych i miejscami pierwszych burz. Główna inicjacja burzowa nastąpi jednak najpewniej wczesnym popołudniem. Komórki szybko się nasilą i część z nich przeistoczy się w superkomórki – gwałtowne burze posiadające wirujący prąd wstępujący, czyli mezocyklon. W pierwszej fazie, czyli na zachodzie obszaru (województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie) większość burz będzie wyizolowana. Dopiero w późniejszej fazie zaczną łączyć się w większe formacje, w tym możliwy układ bow echo lub training storms. Miejscami gwałtowne zjawiska możliwe będą także późnym popołudniem, wieczorem i w nieco mniejszym stopniu w pierwszej połowie nocy. Poza silnym, lokalnie niszczącym wiatrem, burze nieść będą także nawalne opady deszczu, miejscami spory grad, oraz trąby powietrzne. Prognozy numeryczne wskazują na przynajmniej jedno takie zjawisko.

SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Intensywność zjawisk lokalnie będzie wysoka, ale najpewniej będą to pojedyncze przypadki. Większość burz powinna być raczej umiarkowana. Co więcej, prawdopodobieństwo wyładowań w tym obszarze będzie raczej niskie. W razie wystąpienia burz możliwe będą głównie silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu, miejscami z gradem. Istnieje także prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej, jednak będzie ono niskie. Początkowo możliwe są lokalne, sporadyczne burze, które z biegiem dnia, przemieszczając się na wschód, mogą łączyć się w większe klastry, bądź stawać się częścią układu przechodzącego przez obszar dużego zagrożenia burzowego.

NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W omawianym obszarze prawdopodobieństwo burz będzie niewielkie, a związane z nimi zagrożenie znikome. W pasie północnym przeważać będą opady deszczu ze sporadycznymi wyładowaniami, w południowym przelotny deszcz i możliwe słabe lub umiarkowane burze.

MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szanse na burze będą znikome. Jeżeli w ogóle wystąpią, ograniczą się tylko do sporadycznych wyładowań, przelotnego deszczu i miejscami do dość silnego, krótkotrwałego wiatru.


Prognozy można śledzić również na stronie obserwatorzy.info [KLIK]️ 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE