Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie będą uroczystości w Wielkopolsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ot. w publikacji Macieja Grzesińskiego pt. „Działalność II Konspiracji Niepodległościowej na Ziemi Pleszewskiej”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie będą uroczystości w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Jan Kempiński ps. „Błysk” i NN ps. „Ali”. | foto ot. w publikacji Macieja Grzesińskiego pt. „Działalność II Konspiracji Niepodległościowej na Ziemi Pleszewskiej”

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym w Wielkopolsce - oraz w całym kraju zaplanowano obchody, które upamiętnią bohaterów podziemia niepodległościowego.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowiony został w roku 2011

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Wspomniana idea, podtrzymana została przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego - stosowną ustawę zrealizowano ustawą z 3 lutego 2011 r. 

Jak zaznaczają historycy temat żołnierzy wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku.

- Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim - czytamy na stronie IPN.

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Dlaczego akurat tego dnia?

- Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu - opisują historycy IPN.

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Wielkipolsce

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wielkopolsce zaplanowano obchody, które upamiętnią bohaterów podziemia niepodległościowego.

  • W Poznaniu, obchody rozpoczęły się o godzinie 9:00 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. O godzinie 10:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożono wspólny wieniec przez delegację władz rządowych i samorządowych.
  • W Kwilczu o godzinie 13:30, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński weźmie udział w ceremonii upamiętniającej postać płk. Łukasza Cieplińskiego. Po mszy świętej w kościele parafialnym w Kwilczu, o godzinie 14:20 złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamięci żołnierza wyklętego - ostatniego przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
 

Uroczystości odbywają się także w innych miastach. 

Symboliczna uroczystość, upamiętniająca tych którzy uparcie i do samego końca walczyli o wolną Polskę, odbyła się dziś -1 marca - w Jarocinie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy