Reklama

Krezusi i biedacy. Sprawdź, jak powodzi się gminie, w której mieszkasz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki najnowszemu rankingowi gmin wiemy, który samorząd jest najbogatszy, a który ledwo wiąże koniec z końcem. Jak w tym rankingu wypadają gminy z powiatu krotoszyńskiego?

Znamy najnowszą listę najbogatszych i najbiedniejszych gmin. Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2022 r. wynika, że liderem pod względem dochodów pozostaje gmina wiejska Kleszczów z województwa łódzkiego. Jak w tym zestawieniu wypadają gminy z powiatu krotoszyńskiego? Mamy się z czego cieszyć?

Kolosalna różnica między miejsce pierwszym a ostatnim 

Na jednego mieszkańca w gminie Kleszczów przypadło - bagatela - 29 704 zł dochodów podatkowych. Podstawę prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2020 r. (według stanu na 30 czerwca 2021 r.). Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.  Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Dane pochodzą sprzed dokonanej na początku tego roku zmiany granic gmin Kleszczów i Bełchatów o obszar, na którym znajduje się Elektrownia Bełchatów. W efekcie dochód na mieszkańca w Kleszczowie może spaść w tym roku do 17,7 tys. zł. Wciąż jednak będzie to najwyższy wynik w kraju. Natomiast w Bełchatowie kwota ta może wzrosnąć do 8 tys. zł. W zestawieniu resortu finansów zmiany widoczne będą jednak z dwuletnim opóźnieniem.

Tylko 524 zł na mieszkańca w najbiedniejszej gminie 

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowały się Kobierzyce (woj. dolnośląskie). Wpływy z podatków dały tej jednostce 8 125 zł na mieszkańca. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Rząśnia (woj. łódzkie) z dochodem w wysokości 7 384 zł na osobę. Kolejne miejsca na liście najbogatszych gmin zajęły: Jerzmanowa w woj. dolnośląskim (7 330 zł), Szczerców w woj. łódzkim (6 936 zł), Nadarzyn w woj. mazowieckim (6 855 zł per capita) i Suchy Las w woj. wielkopolskim (6 716 zł). Pierwszym dużym miastem w zestawieniu jest Warszawa, która z kwotą podatków na poziomie 4 354 zł na osobę zajęła 33. pozycję w zestawieniu.

Jak informuje serwis samorządowy, najbiedniejszą gminą w Polsce jest Potok Górny w woj. lubelskim, z dochodami w wysokości 524 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina zajmuje 2477. miejsce w zestawieniu. Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Przytuły w woj. podlaskim (559 zł) i Turośl w woj. podlaskim (586 zł), Lipnica Wielka w woj. małopolskim (589 zł), Aleksandrów w woj. lubelskim (591 zł), Dzikowiec w woj. podkarpackim (619 zł), Ostrówek w woj. lubelskim (620 zł a) i Rościszewo w woj. mazowieckim (642 zł).

 

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy