Reklama

Można nosić soczewki kontaktowe w czasie epidemii COVID-19

Opublikowano:
Autor:

Można nosić soczewki kontaktowe w czasie epidemii COVID-19 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Szacuje się, że w Polsce popularne „kontakty” użytkuje 5,5 proc. populacji powyżej 15. roku życia, a więc około 1,8 mln osób. W czasie pandemii koronawirusa wielu z nich rekomenduje się rezygnację z noszenia soczewek na rzecz okularów. W sprawie głos zabrali eksperci.

 

 

 

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego pod przewodnictwem prof. Jacka Szaflika, jego prezesa, oraz prof. Andrzeja Horbana pełniącego stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, opracowali zalecenia dotyczące stosowania soczewek kontaktowych w trakcie pandemii COVID-19. Dokument został skonsultowany i zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny - o sprawie pisze portal jarocinska.pl. 

 

Eksperci podnoszą, że pomimo teoretycznego ryzyka przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 w trakcie zakładania soczewek kontaktowych, brak naukowych dowodów na związek pomiędzy użytkowaniem soczewek kontaktowych a transmisją zakażenia. W ich ocenie jej ryzyko jest tu marginalne. Wskazują jednocześnie, że okulary mogą stanowić dodatkową mechaniczną barierę ochronną przed aerozolem, a decyzja o wyborze sposobu korekcji wady wzroku powinna być w każdym przypadku podejmowana indywidualnie.

 

 

Zgodnie z zaleceniami, w czasie epidemii osoby korzystające z soczewek kontaktowych powinny szczególnie rygorystycznie przestrzegać zaleceń higienicznych, a więc myć dokładnie ręce i wycierać je jednorazowym ręcznikiem przed dotknięciem soczewek kontaktowych oraz pojemnika do ich przechowywania. Warto rozważyć też dezynfekowanie pojemnika od zewnątrz, a także dłoni przed ich myciem.

 

Należy unikać dotykania lub pocierania oczu, a płyn do przechowywania soczewek powinien być codziennie wymieniany. W razie wystąpienia przekrwienia lub innych objawów infekcji oka w czasie użytkowania soczewek kontaktowych, należy je niezwłocznie zdjąć i skontaktować się z lekarzem okulistą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE