Reklama

Metodą "na policjanta" wyłudzili 32 tys. zł. Zatrzymała ich policja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oborniccy policjanci zatrzymali oszustów działających metodą „na policjanta” i na „prokuratora”. Grozi im do 8 lat więzienia.

Pod koniec czerwca 56-letnia mieszkanka Obornik odebrała telefon i usłyszała w nim głos mężczyzny podającego się za funkcjonariusza centralnego biura antykorupcyjnego, który oświadczył, że doszło do wycieku danych z banku i że sprawca operując podrobionym dowodem osobistym, złożył w jej imieniu wniosek o kredyt.

Następnie poprosił kobietę, aby ta wybrała w telefonie numer 997 a następnie # po to by połączyła się z policją i potwierdziła jego dane. Po wybraniu numeru kobieta w słuchawce telefonu usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako przełożony nadzorujący pracę policjanta. Mężczyzna ten potwierdził dane personalne a następnie polecił kobiecie czekać na dalsze instrukcje. Po chwili telefon ponownie zadzwonił i w słuchawce odezwał się głos mężczyzny podającego się za prokuratora i poprosił aby wzięła udział w prowokacji policji, po to aby namierzyć osoby podejrzane w banku. Kobieta miała dokonać przelewu, który jak twierdził rozmówca miał być fikcyjny a pieniądze nie miały zejść pokrzywdzonej z konta.  Oszust był tak przekonywujący, że 56-latka uwierzyła mu. Nie rozłączając się z mężczyzną udała się do banku i dokonała przelewu 32 tys. zł na wskazany rachunek bankowy. Gdy wyszła z banku poprosił ją aby przeczytała mu potwierdzenie przelewu. Po chwili kobieta zorientowała się, że została oszukana. 

Działania policji

Oborniccy kryminalni zajmujący się przestępczością gospodarczą przeprowadzili szereg ustaleń w zakresie danych informatycznych i telekomunikacyjnych na podstawie których ustalili personalia podejrzanych o udział w oszustwie oraz miejsca gdzie przebywają.

Do pierwszego zatrzymania doszło 20 października br., na terenie województwa małopolskiego. Wówczas zatrzymani zostali: 40-letnia kobieta i jej 40-letni partner. Podejrzani zostali przewiezieni do obornickiej komendy, gdzie trafili do policyjnego aresztu.

Do następnego zatrzymania doszło na terenie województwa śląskiego w połowie listopada. Wówczas oborniccy kryminalni zatrzymali 28-latkę. Do ostatniego zatrzymania doszło 21 grudnia,na terenie województwa mazowieckiego tam zatrzymali podejrzaną 18-latkę.

Ponadto jak ustalili oborniccy policjanci ta sama grupa oszustów usiłowała dokonać przestępstwa w ten sam sposób na terenie województwa lubuskiego. Mało to miejsce w dniu 23 czerwca przy czym na szczęście w tym przypadku właściwa postawa 55-letniej kobiety z którą skontaktowali się sprawcy sprawiła, iż nie dała wprowadzić się w błąd i tym samym nie straciła swoich oszczędności. W tym przypadku jednak policjanci z zespołu dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Obornikach zebrali bardzo obszerny materiał dowodowy na podstawie którego podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa na terenie miasta Zielona Góra.  

Decyzja sądu

Sąd biorąc pod uwagę wysoką szkodliwość społeczną zarzucanych podejrzanym czynów oraz grożącą im surową karę do 8 lat pozbawienia wolności przychylił się do wniosku Policji i zastosował wobec dwóch podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania natomiast wobec pozostałych Prokuratura Rejonowa w Obornikach również na wniosek obornickiej policji zastosowała środek wolnościowy w postaci dozoru oraz zakazu opuszczania kraju.

Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy