Dookoła słyszymy, że tegoroczne święta będą droższe od tych z 2024 roku. Na targowiskach i w dyskontach za jajko płaci się średnio ponad złotówkę. Wypiek świątecznych ciast, a także przygotowanie sałatek będą więc sporo droższe niż przed rokiem.
Dlaczego nie można kupić jajek na jarocińskim targowisku?
Pani Urszula w mediach społecznościowych pisze:
"Co się dzieje, że nie można kupić jaj na targowisku?"
Ktoś inny zauważa, że sytuacja może mieć związek z ptasią grypą. Jak już wcześniej informowaliśmy na terenie powiatu jarocińskiego wykryto ogniska tej choroby. Ptasia grypa, zwana również wirusem grypy ptaków (HPAI) to, jak tłumaczy Główny Inspektorat Weterynarii, choroba zakaźna wywołana przez wirusy grypy typu A/H5N1.
Może atakować drób hodowlany i inne gatunki zwierząt, a w rzadkich przypadkach także ludzi. Wirus przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami lub ich odchodami.
Gdzie wykryto ogniska ptasiej grypy w powiecie jarocińskim?
Ognisko ptasiej grypy wykryto w Kurcewie (gm. Kotlin) oraz na dużej fermie drobiu w Zakrzewie. Na terenie hodowli znajduje się 5 kurników, w których hodowano ponad 300 tys. kurczaków mięsnych. Kurczaki zostały zagazowane, a następnie zutylizowane. Wojewoda wyznaczyła obszar zapowietrzony, obejmujący zasięgiem siedem kilometrów i obszar zagrożony - trzy kilometry.
Czy na jarocińskim targowisku obowiązuje zakaz handlu jajkami?
Czy w związku z ujawnieniem choroby na naszym terenie na targowisku obowiązuje zakaz sprzedaży jajek? Powiatowy Lekarz Weterynarii wyjaśnia, że na jarocińskim targowisku nie obowiązuje zakaz obrotu jajkami.
- Zdecydowana część powiatu jarocińskiego ze względu na ptasią grypę znajduje się w obszarach zapowietrzonych albo zagrożonych. Na tych obszarach podmioty, które zajmują się produkcją jajek konsumpcyjnych i ich sprzedażą nie mogą jajek przemieścić poza swoje gospodarstwo bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii – mówi Paweł Marcinkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarocinie.
I podkreśla:
- Każdorazowo na przemieszczenie jajek potrzebna jest zgoda powiatowego lekarza.
Jednocześnie zaznacza, że aby jajka przemieścić właściciel gospodarstwa musi wystąpić wnioskiem o zgodę Powiatowego Lekarza Weterynarii, a ten wydaje ją w formie decyzji administracyjnej.
Jak informuje PLW producenci jajek konsumpcyjnych nie składają do inspekcji wniosków o zgodę na ich przemieszczanie poza gospodarstwo. Mniejsza ilość jajek na jarocińskim targowisku może być spowodowane tym, że głównym ich dostarczycielem na targowisko w Jarocinie byli właściciele gospodarstw znajdujących się na terenie powiatu jarocińskiego, a dokładnie miejscowości, gdzie występuje tzw. obszar zapowietrzony.
Co ważne - jeżeli gospodarstwo znajduje się w strefie wolnej, nie objętej żadnymi ograniczeniami, to przemieszczanie jajek jest możliwe do Jarocina bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Czy też mieliście problem z kupieniem jajek? Piszcie w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.