Reklama

Liczenie wiernych w kościołach już w najbliższą niedzielę. W tym roku wcześniej niż zwykle

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Liczenie wiernych w kościołach już w najbliższą niedzielę. W tym roku wcześniej niż zwykle - Zdjęcie główne

W całej Polsce 26 września odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W kościołach w najbliższą niedzielę - 26 września odbędzie się doroczne liczenie osób obecnych na mszach świętych (dominicantes) i przystępujących do komunii świętej (communicantes). W tym roku liczenie wiernych zaplanowano nieco wcześniej, niż zazwyczaj praktykowano.

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się we wszystkich parafiach w całej Polsce. 

W komunikacie, jaki podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podkreśla się, że "zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia". 

- W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej, niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września – podano w komunikacie na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w Polsce zazwyczaj wiernych liczono pod koniec października.

 

W ubiegłym roku, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza zaplanował badanie uczestnictwa Polaków w niedzielnej mszy św. (dominicantes i communicantes) na 18 października. Obowiązujące wówczas restrykcje sanitarno-epidemiologiczne spowodowały, że wyniki badania nie mogły być porównane z danymi z poprzednich lat. Mimo to proszono o policzenie wiernych obecnych i przystępujących do Komunii św. na mszach św. oraz wypełnienie przekazanych formularzy statystycznych. Jednak w związku z wprowadzeniem nowych zasad w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych nie wszędzie się odbyło. 

Z kolei z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc.

 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Liczenie wiernych w kraju prowadzone jest tradycyjnie raz w roku w tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w szczególne kościelne święto lub uroczystość. Badanie jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią, głównie w październiku. Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach jest sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane służą do uaktualniania statystyk w Kościele katolickim w Polsce. W ten sposób powstaje tzw. "mapa religijności" - cenny materiał dla samego Kościoła oraz dla socjologów i statystyków. W tym roku coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej, niż było to zazwyczaj praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy