Reklama

Kto stworzy jadłodzielnie i mobilne kuchnie w Wielkopolsce?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kto stworzy jadłodzielnie i mobilne kuchnie w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Kto stworzy jadłodzielnie i mobilne kuchnie w Wielkopolsce? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Międzynarodowym Dniu Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności, samorząd województwa wielkopolskiego ogłosił dwa konkursy. Gminy mogą dostać dotacje na tworzenie jadłodzielni, a organizacje pozarządowe - na zakup mobilnych kuchni.

Kilka dni temu - 29 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności. W promowanie idei poszanowania produktów spożywczych, włączył się samorząd województwa wielkopolskiego.  

Jak informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, w sierpniu tego roku został przyjęty „Program ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”.   

- Konsumenci od kilku lat zwracają szczególną uwagę na kwestię produkcji żywności oraz tego by nie była ona marnowana. Podstawą w rozsądnym zagospodarowaniu żywności jest wyrobienie dobrych nawyków, ale również uświadomienie skali problemu, jakim jest marnowanie żywności. Samorząd Województwa Wielkopolskiego swoje działania skupił wokół edukacji najmłodszych konsumentów, dzieci i młodzieży. Przeprowadzane są także akcje skierowane do przedsiębiorców - np. z zakresu innowacyjnych rozwiązań i ulepszeń, które mogą przyczyniać się do ograniczenia wyrzucania produktów spożywczych - mówi wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

W ramach przyjętego programu, zarząd województwa ogłosił dwa konkursy dotacyjne i przeznaczył na nie 320 tys. zł.

Pierwszy z nich - „Wielkopolskie jadłodzielnie” - skierowany jest do gmin z naszego regionu. Samorządy mogą dostać do 80% dofinansowania na utworzenie jadłodzielni - czyli punktów, w których ludzie dzielą się żywnością zdatną do spożycia. Pula środków do rozdysponowania na ten cel to 170 tys. złotych, a wnoski można składać do 8 października 2021 r.

Natomiast, w drugim konkursie - „Mobilne kuchnie warsztatowe” -  startować mogą organizacje pozarządowe, zajmujące się pomocą żywnościową na terenie Wielkopolski. Dotację można dostać na zakup mobilnych kuchni warsztatowych - przystosowanych do gotowania na zewnątrz i spełniających normy sanitarne. Takie kuchnie mają być wykorzystywane do prowadzenia warsztatów zagospodarowywania żywności. Na dotacje w tym konkursie samorząd województwa wyasygnował 150 tys. zł. Termin składania ofert upływa 20 października 2021 r.

Szczegółowe informacje zawarte są w regulaminach konkursów zamieszczonych na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy