Wczoraj wieczorem (28 grudnia) dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie otrzymał informację o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w jednym z budynków wielorodzinnych w Koźminie Wielkopolskim.
W toku przeprowadzonego rozpoznania przez Kierującego Działaniem Ratowniczym ustalono, że Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego jest już na miejscu, prowadząc reanimację w stosunku do jednej z kobiet, która straciła przytomność w łazience w mieszkaniu na parterze - relacjonuje Bartosz Górka z zespołu prasowego KP PSP w Krotoszynie.
Gdy strażacy przybyli na miejsce wezwania część lokatorów budynku opuściła już zagrożony obszar, znajdując się na zewnątrz budynku.
Działania ratownicze objęły również sprawdzenie pozostałych lokali mieszkalnych w bloku gdzie również występowało zagrożenie ze strony tlenku węgla - mówi Bartosz Górka.
W tym czasie ratownicy cały czas prowadzili reanimację kobiety, walcząc o jej życie. Na szczęście udało im się i poszkodowana odzyskała funkcje życiowe.
Ratownikom Medycznym prowadzącym reanimację w stosunku do poszkodowanej kobiety udało się przywrócić funkcje życiowe. Decyzją kierownika zespołu została przetransportowana przez ratowników medycznych do szpitala w Krotoszynie. Na czas prowadzonych działań budynek opuściło łącznie 16 osób - informuje strażak.
I podkreśla, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, a uchronić przed nim może nas czujka.
W okresie grzewczym regularnie otrzymujemy zgłoszenia o wzbudzonych czujnikach tlenku węgla w Waszych domach. Wiele z tych zgłoszeń to potwierdzone alarmy, które uchroniły lokatorów przed śmiertelnym niebezpieczeństwem jakim jest tlenek węgla. Nieustannie apelujemy, żebyście zadbali o bezpieczeństwo Wasze i Waszych bliskich, montując w domach czujniki dymu oraz czadu. Przypominamy, że tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest niewidoczny i nie ma zapachu. Można go wykryć jedynie specjalnie do tego dedykowanym czujnikiem. Czujka tlenku węgla może uratować życie – zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu - mówi Bartosz Górka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wynieśli mężczyznę z płonącego domu. Policjanci Uratowali życie 65-latka
Czujka chroni przed zabójczym tlenkiem węgla
Tlenek węgla - zwany czadem - to cichy zabójca, przed którym może ostrzec nas czujka. Dlatego strażacy apelują do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, by zaopatrzyli się w tego typu urządzenie.
Inwestycja w czujnik tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Urządzenie poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć. To niepozorne elektroniczne urządzenie ratuje ludzkie życie - podkreślają strażacy.
Jak chronić się przed tlenkiem węgla?
- regularnie poddawaj przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców,
- użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
- nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych,
- nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- bóle i zawroty głowy,
- duszność,
- senność,
- osłabienie,
- przyspieszona czynność serca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.