Reklama

Wojsko zabezpieczy transport 28 zarażonych do szpitala w Poznaniu

Opublikowano:
Autor:

Wojsko zabezpieczy transport 28 zarażonych do szpitala w Poznaniu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o transporcie medycznym pensjonariuszy DPS-u do szpitala jednoimiennego w Poznaniu.

 

Najkrótsza droga prowadzi przez Jarocin i Pleszew - między innymi krajowymi DK 12 i 11 i ekspresową S11

 

Tymczasem rzecznik wojewody informuje, że jeszcze dziś (piątek, 17 kwietnia) 28 osób zakażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu trafi do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Transport osób chorych zabezpieczy m.in. dowództwo 12. wielkopolskiej brygady WOT. Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w wielkopolskich domach pomocy społecznej i równocześnie apeluje do środowiska medycznego o wsparcie przy opiece nad osobami zarażonymi koronawirusem – informują służby wojewody.
 

Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce, w której aktualnie przebywa 163 mieszkańców, 8 podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym 4 z nich jest zakażonych koronawirusem.

 

 

– Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który jest również w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie. Placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł dziś (17.04) do kaliskiego DPS-u.
 

 

Obecnie po akceptacji wojewody w domu pomocy społecznej w Kaliszu pomagają żołnierze 12. brygady WOT. Opiekę nad chorymi wspierają również siostry zakonne.
Wojewoda wydał decyzje o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku. – Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Ponadto wojewoda zwrócił się do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania.

 

Służby wojewody potwierdzają, że transport koordynowany przez WOT odbędzie się drogami krajowymi, a więc również przez Jarocin. Poza pojazdami WOT-u wykorzystane mają być karetki tzw. "covidowskie" - przystosowane do przewozu osób z podejrzeniem zarażenia wirusem. Organizatorzy nie przewidują utrudnień na drodze związanych z przejazdem karetek. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE