Rząd opracował gospodarczą i społeczną tarczę antykryzysową, czyli tzw. rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Ma na niego przeznaczyć 212 miliardów złotych. Kto i kiedy będzie mógł z tej pomocy skorzystać?
Zakres pomocy rządowej ma objąć pięć obszarów, pięć filarów. Ma ona zamortyzować negatywne skutki epidemii i nie dopuścić do zapaści gospodarczej.
Pierwszy filar, osłona pracowników
Obrona pracowników przed utratą miejsc pracy, mające charakter osłonowy, dla rynku pracy.
- Dla przedsiębiorców, którzy spełniają kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowały straty finansowe, państwo będzie pokrywać 40 % wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Co najmniej drugie 40% pokrywa pracodawca. Dzięki temu 3-4 mln osób będzie bezpieczniejsze na rynku pracy - tak zapewniał premier Mateusz Morawiecki.
Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, są osobami samo zatrudnionymi, pracującymi na umowę zlecenie albo na umowę o dzieło, przewidziany będzie zasiłek w wysokości 80 % wartości minimalnego wynagrodzenia.
Zasiłek opiekuńczy, który teraz przysługuje osobom opukującym się dziećmi do lat 8 w przypadku decyzji o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków zostanie przedłużony na kolejne dwa tygodnie. Wartość tej pomocy to 3 do 4 miliardów złotych z budżetu państwa.
W tym obszarze pomocowym, ma znaleźć się także wydłużenie okresu spłaty kredytów i opłat za mediów (gazu, prądu), ale to w porozumieniu z firmami, które takie usługi świadczą.
Kolejnym działaniem jest ustawa antylichwiarska, mająca przeciwdziałać zawyżaniu cen, walkę z cenami, które są dużo wyższe niż kilka tygodni temu.
Drugi filar, to pakiet pomocowy dla przedsiębiorców
Szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym przygotowany przy współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Agencją Rozwoju Przemysłu .
Pomoc obejmuje gwarancje kredytowe, które mają zapewnić płynność finansową przedsiębiorstw. Rząd proponuje leasing operacyjne dla sektora transporterowego, a także mikro pożyczki dla przedsiębiorców do wysokość 5 tys złotych.
Odroczenie płatności składek ZUS na trzy miesiąc, a następnie rozłożenie ich płatności na raty. By przedsiębiorcy po upływie terminu odroczenia składek nie musieli następnie ich płacić jednorazowo w całości.
Trzeci filar, wsparcie dla służby zdrowia
Na pomoc w tym obszarze rząd przeznaczył 7,5 miliarda złotych dodatkowych środków. Pieniądze dostaną jednoimienne szpitale zakaźne, zostaną przeznaczone na materiały ochronne , sprzęt medyczny w modernizacje bazy szpitalnej i podstawowych jednostek opieki zdrowotnej.
Czwarty filar, zapienienie bezpieczeństwa środków depozytowych
Ma zapewnić funkcjonowania całego systemu finansowego państwa. Zabezpieczyć lokaty, płatności, wpłaty i wypłaty, co w praktyce się przekłada na przykład na zapewnienie dostępu do środków finansowych w bankomatach .
Piąty filar, inwestycje publiczne
Powstanie funduszu, który będzie opiewał na co najmniej 30 miliardów złotych i będzie wykorzystywany na dofinansowanie wydatków na drogi samorządowe, ale także na cyfryzację, modernizację szkół, na transformację energetyczną, ochronę środowiska.
Są to środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich.
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zostaną wprowadzone ustawy umożliwiające zastosowanie tych rozwiązań w praktyce. Rząd obiecuje, że podejmie takie działania do końca tygodnia.